Akan su yosun tutmaz

Tembel tembel oturan kimse hantallaşır, iş yapma yeteneğini yitirir, çalışan kimse gittikçe açılır, daha yararlı işler yapar. Bilinen bir şey ki, devamlı akan su kendini ve yatağını temiz tutar, hareketsiz ve birikinti halinde olan suda aksine mikrop ve pisliği bünyesinde taşır. Denebilir ki hareketlilik, canlılık ve çalışkanlık insanı canlı ve üretken yapar, iyimser kılar, kötülükten uzak tutar, düşkünlüğünü önler, böylecede o insan hem kendine, hemde başkalarına yararlı olur.

Uğraştığı işlerde çalışmaya devam eden kişiler, bilgilerinden bir şey kaybetmez. Tembel kişi hantallaşır, iş yapma yeteneğini kaybeder, çalışan gittikçe daha açık hale gelir ve daha faydalı işler yapar. Sürekli akan suyun kendini ve yatağını temiz tuttuğu, durgun ve biriken suyun aksine mikrop ve kir taşıdığı bilinmektedir.

Hareketlilik, canlılık ve titizliğin insanları canlı ve üretken kıldığı, onları iyimser kıldığı, kötülükten uzak tuttuğu, hoşgörülerini önlediği söylenebilir, böylece kişi hem kendisi hem de başkaları için yararlıdır. İşlerinde çalışmaya devam eden insanlar bilgilerinden hiçbir şey kaybetmezler.

  • Akan su yosun tutmaz atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Akan su yosun tutmaz atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Akan su yosun tutmaz atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Akan su yosun tutmaz atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Akan su yosun tutmaz atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Akan su yosun tutmaz atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri