Akar su pislik tutmaz

Bir insan ne kadar çok çalışırsa o kadar kötü düşünceden ve kötülük yapmaktan uzak olur. Bilinen bir şey ki, devamlı akan su kendini ve yatağını temiz tutar, hareketsiz ve birikinti halinde olan suda aksine mikrop ve pisliği bünyesinde taşır. Denebilir ki hareketlilik, canlılık ve çalışkanlık insanı canlı ve üretken yapar, iyimser kılar, kötülükten uzak tutar, düşkünlüğünü önler, böylecede o insan hem kendine, hemde başkalarına yararlı olur.

Eski bir kanışa göre akar sune kadar kirletilirse kirletilsintemiz kalır. Hareket, kötü şeyleride alır götürür. Bir insan ne kadar çok çalışırsa, kötü düşüncelerden ve kötülüklerden o kadar arınmış olur.

Sürekli akan suyun kendini ve yatağını temiz tuttuğu, durgun ve biriken suyun aksine mikrop ve kir taşıdığı bilinmektedir. Hareketlilik, canlılık ve titizliğin insanları canlı ve üretken kıldığı, onları iyimser kıldığı, kötülükten uzak tuttuğu, hoşgörülerini önlediği söylenebilir, böylece kişi hem kendisi hem de başkaları için yararlıdır. Eski bir karışıma göre, akana kadar kirlenmişse, kirli kalırız.

Hareket kötü şeyleri alır.

  • Akar su pislik tutmaz atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Akar su pislik tutmaz atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Akar su pislik tutmaz atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Akar su pislik tutmaz atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Akar su pislik tutmaz atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Akar su pislik tutmaz atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri