Alışmış kudurmuştan beterdir

Alışılan bir şeyden kolayca vazgeçilmez. Bir şeye alışkanlık tutkuyu, tutkuda tutsaklığı peşinden sürükler. Bir şeye alışkın olan, bir anlamda onun tutsağı olmuştur.

Artık onu yöneten alışkanlıklarıdır, kolay kolay bu alışkanlıklardan vazgeçmez. Alışkın olduğu şeyden kopmamak için her yola başvurur, delice davranışlar gösterir. Kötü alışkanlıklarını terk etmeyen kimseler, acınacak duruma düşerler, onurları kırılır, hor görülürler.

Kötü alışkanlıklarından kurtulamadıkları sürece sayılıp sevilmezler. Alıştığı işten vazgeçemeyen kişi, kudurmuştan daha azgındır. O işi saldırırcasına yapar.

İnsan bir hata yada yanlış yaparsa, sonuçlarına bakarak bundan kolaylıkla vazgeçebilir. Fakat bir şeye alışkanlık böyle değildir. Alışkanlık insanın iradesini adeta yok eder.

Bundan dolayı alıştığı şeyden vazgeçemeyen kişi, kudurmuştan daha azgındır. Bu işi saldırırcasına yapar. Kötü alışkanlıklarından çok zor vaz geçildiğini belirtmek için söylenir.

Alışılmış bir şey için vazgeçilmezdir. Bir şeye alışkanlık katar, tutkulu bir tutku. Bir anlamda, bir anlamda esirine alışıktı.

Şimdi onu yöneten alışkanlıklarıdır, bu alışkanlıkları kolayca bırakmaz. Alışık olduğu şeyden kopmamak için her yola gider ve delice davranır. Kötü alışkanlıklarından vazgeçmeyen insanlar zavallı olur, onurları kırılır, hor görürler.

Kötü alışkanlıklarından kurtulamazlarsa sayılmazlar ve sevilmezler. Alıştığı işi bırakamayan kişi kuduzdan daha azgındır. O saldırgan yapar.

Bir kişi bir hata veya hata yaparsa, sonuçlara bakarak bunu kolayca bırakabilir. Ama bir şey için bir alışkanlık değil. Alışkanlık neredeyse insanın iradesini yok eder.

Bu nedenle, alışık olduğu şeyden vazgeçemeyen kişi öfkeden daha azgındır. Bunu saldırgan bir şekilde yapıyor. Kötü alışkanlıklarının çok zor verildiğini belirtiyor.

  • Alışmış kudurmuştan beterdir atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Alışmış kudurmuştan beterdir atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Alışmış kudurmuştan beterdir atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Alışmış kudurmuştan beterdir atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Alışmış kudurmuştan beterdir atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Alışmış kudurmuştan beterdir atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri