Allah ın bildiği kuldan saklanmaz

Kişi işlediği suçtan dolayı önce Allahtanrıya karşı sorumludur ve bu suçuda Allahtanrıbilir, bu nedenle onu kuldan saklamak gerekmez. İnsanlar, yaptıklarından dolayı öncelikle yaratıcıları olan Allah'a karşı sorumludurlar. Allah, kullarının ne yaptıklarını, ne düşündüklerini ve kalplerinden geçenleri bilir.

İnsan, eğer bir suç işlemişse, bu suçundan dolayı önce Allah'tan korkmalı ve utanmalıdır. Çünkü, hiçbir şeyin kendisine gizli olmadığı Allah, onun suç işlediğini biliyordur. Bunu gizlemek, o suçu ortadan kaldırmaz.

Öyle ise onu kuldan niçin saklamalıdır. Bütün insanlar, yaptıkları her şeyden yaratıcıları olan Allah'a karşı sorumludurlar. İnsanları dürüst davranmaya sevk eden ahlaktır.

Ahlakın temel dayanaklarıdan biri Allah korkusudur. İnsan, Allah'ın her şeyi bildiğini ve bundan dolayı sorguya çekileceğini bilmeli ve sadece kendinin tanık yada fail olduğu bir hususu açıklamaktan kaçınmamalıdır. Malum olan vaki olan bir şey gizli kalmaz.

Kişi önce işlediği suçtan dolayı Tanrı'dan sorumludur ve bu suçta Tanrı olabilir, bu yüzden onu hizmetkârdan saklamak gerekli değildir. İnsanlar öncelikle yaptıkları şeyden yaratıcılarından Tanrı'ya karşı sorumludur. Tanrı, hizmetkarlarının ne yaptığını, ne düşündüklerini ve neler yaşadıklarını bilir.

Eğer bir kişi bir suç işlemişse, önce bu suçtan Allah tarafından korkmalı ve utanmalıdır. Allah hiçbir şeyin kendisine gizlenmediğini bildiği için bir suç işlediğini biliyor. Bunu gizlemek o suçu ortadan kaldırmaz.

Eğer öyleyse, neden hizmetçiden saklamalıydı? Tüm insanlar yaptıkları her şeyden yaratıcıları olan Tanrı'ya karşı sorumludur. İnsanları dürüst davranmaya iten ahlaktır. Ahlakın temel direklerinden biri de Allah korkusudur.

Tanrı'nın her şeyi bildiğini ve bu nedenle sorgulanacağını bilmeli ve şahit ya da fail olduğu bir şeyi açıklamaktan kaçınmamalıdır. Bilinen hiçbir şey gizli kalmaz.

  • Allah ın bildiği kuldan saklanmaz atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Allah ın bildiği kuldan saklanmaz atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Allah ın bildiği kuldan saklanmaz atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Allah ın bildiği kuldan saklanmaz atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Allah ın bildiği kuldan saklanmaz atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Allah ın bildiği kuldan saklanmaz atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri