Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste

Kimseye eziyet edip ahını alma, sonra yaptığın kötülüklerin cezasını ömür boyu çekersin. Kendisinden daha güçsüz, zavallı durumdaki insanlara karşı zalim olma, kötülük yapıpda can yakma. Eğer mazlumların bedduasını alırsan, yaptığın kötülüğün cezasını ömrün boyunca çekmek zorunda kalırsın.

Mazlum, zulme, haksızlığa uğramış. Ah, beddua, ilenme. Aheste, yavaş, ağır.

Aheste, yavaş. Zalim olma, kötülük yapıpda can yakma. Yoksa mazlumların bedduasını alır, yaptığın kötülüklerin cezasını feci şekilde çekersin.

Kimseye zulmedip ahını alma. Sonra yaptığın kötülüğün cezasını ömrün boyunca çekersin. Allah, zulme uğrayan insanın yaptığı bedduayı mutlaka kabul eder ve onun öcünü zalim kimseden alır.

Bundan dolayı kimseye zulmedip ahı alınmamalıdır. Sonra yapılan kötülüğün cezası ömür boyu çekilir. Alma mazlumun ahını çıkar yavaş yavaşda denilmektedir.

Bu atasözünde mazlum u, çaresiz, güçsüz kişi olarak nitelendirebiliriz. Mazluma zulmeden, mazluma acı çektiren ise mutlaka bir gün bu yaptıklarının cezasını çekecektir. Mazlumun ahı yerde kalmaz.

Mazlum kişi kendisine zulmedene beddua ederse, bu beddua yerde kalmaz, zalimden bir şekilde çıkar. Mazlum insan zaten bir şey yapacak durumda değildir, böyle insanlara zulmetmenin bir mantığı olamaz. Mazluma yardım etmek ve kişinin erdemini göstermek varken, zulmetmek elbette karşılıksız kalmıyacaktır.

Kimseye eziyet ediyorsun ve ahırı almıyorsunuz ve sonra kötülerinizi ömür boyu cezalandırıyorsunuz. Daha fakir, ondan daha fakir veya kötülük yaparak incinen insanlara zalim olmayın. Ezilenlerin lanetini alırsanız, kötülüğünüzü ömür boyu cezalandırmanız gerekir.

Ezilen, zulmedilen, yaralanan. Lanet olsun, telaşlanma. Aheste, yavaş, ağır.

Aheste, yavaş. Zalim olmayın, kötülük yapmayın ve incitme. Aksi takdirde, ezilenlerin lanetini alacak ve yapmış olduğunuz kötülüğün cezasını çekeceksiniz.

Kimseye zulmetmeyin ve ahırları almayın. Sonra kötülüğünüzü ömür boyu cezalandırırsınız. Allah, zulüm gören kişinin lanetini kesinlikle kabul eder ve intikamını zalimden alır.

Bu nedenle, hiç kimse zulüm görmemeli ve alınmamalıdır. Sonra kötülüğün cezası ömür boyu cezalandırılır. Ezilen insanların ahırlarını yavaşça çağırırlar.

Bu atasözünde ezilenleri çaresiz, zayıf bir insan olarak tanımlayabiliriz. Zulüm gören ve baskıya maruz kalanlar bir gün bu şeyler için kesinlikle cezalandırılacaktır. Ezilen insanlar yerde kalmazlar.

Ezilen kişi ona zulmetmeden onu lanet ederse, bu lanet yerde kalmaz, acımasız olur. Ezilen kişi zaten hiçbir şey yapamaz, bu tür insanlara zulmetmenin mantığı yoktur. Ezilenlere yardım etmek ve erdemini göstermek için zulüm elbette zahmetli olmayacaktır.

  • Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri