Altın yere düşmekle pul olmaz

Üstün nitelikli kişinin değeri, bulunduğu yerden uzaklaştırılmasıyla azalmaz. Yetenekli, dürüst ve değerli bir kişi bulunduğu yüksek yeri makammevki yitirip önemsiz bir yerde bulunmak zorunda kalsa bile değerinden bir şey kaybetmez. Çünkü insanın değeri, bulunduğu makam ile değil, kişiliği ile ölçülür.

Pul, eskiden kullanılan küçük metal para. Değerli kişinin, bulunduğu yüksek yerden uzaklaştırılmasıyla değeri azalmaz. Değerli kişi, bulunduğu yüksek yerden uzaklaştırılmakla yada sosyal konumunu yitirmekle değerden düşmez.

Erdemli ve fazilet sahibi insanın değeribilinenler nazarındaasla azalmaz. Değeri olan, saygı gören kişi, bulunduğu makamdan daha aşağı bir makama gelse bile değerinden bir şey kaybetmez. Kıymetli bir şey layık olmadığı bir duruma düşmekle değerini kaybetmezler.

Üstün yetenekli kişinin değeri, bulunduğu yerden kaldırılmasıyla azalmaz. Yetenekli, dürüst ve değerli bir kişi yüksek yerini kaybetmiş ve küçük bir yerde olmak zorunda olsa bile, değerli bir şey kaybetmez. Çünkü insanın değeri, bulunduğu ofis tarafından değil, kişiliği ile ölçülür.

Pul geçmişte kullanılan küçük bir metal madeni paradır. Kıymetli kişiyi bulunduğu yüksek yerden çıkararak değeri azalmaz. Değerli kişi bulunduğu yüksek yerden uzaklaşarak veya sosyal konumunu kaybederek amortismana tabi tutulmaz.

Erdemli ve erdemli insanların değeri bilinenlere göre asla azalmaz. Değerli ve saygılı olan kişi, pozisyonundan daha düşük bir konuma gelse bile değer kaybetmez. Değerli bir şeyin değerli olmadığı bir duruma düşerek değerlerini kaybetmezler.

  • Altın yere düşmekle pul olmaz atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Altın yere düşmekle pul olmaz atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Altın yere düşmekle pul olmaz atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Altın yere düşmekle pul olmaz atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Altın yere düşmekle pul olmaz atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Altın yere düşmekle pul olmaz atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri