Anasına bak kızını al kenarına bak bezini al

Kız çocuklarının yetiştirilmesinde ve eğitilmesinde annesinin etkisi daha fazla olduğundan kız çocuğu genelde annesinin özelliklerini örnek alır, bazı huylarınıda doğuştan almış bulunur. Bunun için bir kızın özelliklerini, nasıl biri olduğunu öğrenmek isteyenler, annesine benzeyeceğini düşünürlerse yanılmamış olurlar. Nitekim bir kumaşın kenarına bakanlar, markasını, özelliklerini görüp nasıl bir mal olduğunu anlarlar.

Kız annesinin birçok huylarını doğuştan almış bulunur. Sonrada annesinin eğitimi ile yetişir. Bunun için bir kızın niteliklerini öğrenmek isteyenler, annesine benzeyeceğini düşünürlerse yanılmamış olurlar.

Nitekim bir kumaşın kenarına bakanlar, her yerini görmüş gibi olurlar. Kız çocukları annelerinden kendisinin kadınlık huyunu almış olarak dünyaya gelirler. Anne birde yine kendisi gibi yetiştirdiğinde kız çocuğu tıpkı annesine benzer.

Evlenirken istediğimiz kızın veya kadının annesine bakarak, kızının ne olacağını, aradan seneler geçtiğinde nasıl biri ile olacağımızı annesine bakarak anlarız ve bunda asla yanılmayız. Bu tıpkı kumaşın yanına bakarak, topa sarılı kumaşın nasıl olduğunu ve dokumasının kalitesini anlamak gibidir. Baktığımız bölge kötü ise kumaşta kötü, iyi ise toptaki tüm kumaşta iyidir.

Her şey meydana geldiği esas maddeye benzer, özelliklerini ana kaynaktan, yetiştiği yerden alır. Annesi kız çocuklarını yetiştirme ve eğitmede daha fazla etkiye sahip olduğundan, kız genellikle annesinin özelliklerini alır ve bazı özellikleri doğaldır. Bu nedenle, bir kızın özelliklerini ve nasıl olduğunu öğrenmek isteyenler, annesine benzeyeceğini düşünürlerse yanlış olur.

Nitekim, bir kumaşın kenarına bakanlar markalarını ve özelliklerini görüyor ve ne olduğunu anlıyorlar. Kız doğum sırasında annesinin birçok özelliğini buldu. Daha sonra annesinin eğitimi ile büyür.

Bunun için bir kızın niteliklerini öğrenmek isteyenler, annesi gibi olacağını düşünürlerse yanlış olur. Gerçekten de, bir kumaşın kenarına bakanlar her yerde görmüş gibi görünüyor. Kızlar, kadının kadınlığını alan annelerinden doğarlar.

Anne de kendisi gibi büyüdüğünde, kız tıpkı annesine benziyor. Evlenirken istediğimiz kız ya da kadının annesine baktığımızda, kızının ne olacağını anlıyoruz, annesine yıllar içinde biriyle nasıl olacağımızı bakarak bu konuda asla yanılmayız. Tıpkı kumaşın topun etrafına nasıl sarıldığını ve dokuma kalitesini anlamak da kumaşın yan tarafına bakmak gibidir.

Baktığımız bölge kötüyse, kumaşta kötüdür ve eğer iyiyse, toptaki tüm kumaşlarda iyidir. Her şey, ortaya çıktığı ana maddeye benzer, özelliklerini ana kaynaktan, büyüdüğü yerden alır.

  • Anasına bak kızını al kenarına bak bezini al atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Anasına bak kızını al kenarına bak bezini al atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Anasına bak kızını al kenarına bak bezini al atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Anasına bak kızını al kenarına bak bezini al atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Anasına bak kızını al kenarına bak bezini al atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Anasına bak kızını al kenarına bak bezini al atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri