Anlatışa göre verirler fetvayı

Haksız kişi, olayı kendisini haklı gibi göstererek anlatırsa dinleyen ona hak verir. Herkes bildiğini ve gördüğünü eksiksiz olarak söylemelidir. Çünkü dinleyen, olayı görmeyen kimseler anlatılana göre karar verirler.

Olayı, dinlediği kişilerin görüşlerine uygun olarak değerlendirir. Bir olay yaşandığında bu olay değerlendirilirken herkes olayın gerçeği ne ise, tam olarak ne yaşandıysa o şekilde anlatmalıdır. Aynı zamanda olay her iki taraftanda dinlenmelidir.

Çünkü dinleyici olayı bilmediği ve görmediği için anlatıcı kimse ona göre bir yargıda bulunur, dinlediği kişinin görüşlerine uygun olarak değerlendirir. Eğer haksız kişi olayı haklıymış gibi söylerse, dinleyici ona hak verir. Herkes bildiklerini ve gördüklerini tam olarak söylemelidir.

Çünkü dinleyen, olayı görmeyen insanlar rivayetlere göre karar verirler. Etkinliği, dinlediği kişilerin görüşleri doğrultusunda değerlendirir. Bir olay yaşandığında, bu olayı değerlendirirken herkes olayın gerçekliğinin ne olduğunu ve tam olarak ne olduğunu söylemelidir.

Aynı zamanda, olay her iki taraftan da duyulmalıdır. Dinleyici olayı bilmediği ve görmediği için anlatıcı ona göre bir karar verir, dinlediği kişinin görüşlerine göre değerlendirir.

  • Anlatışa göre verirler fetvayı atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Anlatışa göre verirler fetvayı atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Anlatışa göre verirler fetvayı atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Anlatışa göre verirler fetvayı atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Anlatışa göre verirler fetvayı atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Anlatışa göre verirler fetvayı atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri