Armut piş ağzıma düş

Bir işin hiç emek harcamadan olmasını, kendiliğinden hazır olup ayağına gelmesini bekleyenlerin durumunu anlatmak için kullanılır. İnsan hayattan zevk almak için, imkanları ölçüsünde her işin bir yanından bir şeyler yapmaya çalışmalıdır. Hayatı anlamlı kılan tüketmek değil, üretip, insanlığa faydalı bir şeyler verebilmek, sunabilmektir.

Şu hayattaki en kötü yaşam biçimi tembel tembel ve aylak aylak vakit geçirerek tüm işlerini diğer insanlara yaptırmaktır. Ne yazık ki, bazen bayağı ve zengin insanların yaşam tarzları bu şekilde geçmekte ve her istediğinin anında olması onları bu yaşam tarzına sürüklemektedir. Hemen olsun, çabucak hazır olsun gibi insanlar arasındaki diyaloglarada çoğu kez şahit olmuşuzdur.

Aceleci ve hazırcı olmamalı, şu hayatta her şeye el atmalı ve elimizden ne geliyorsa ona dokunarak, yardım ederek bilgi ve fikir sahibi olmalıyız. Zaten hazır olan ve Allah'ın verdiği tüm halihazır dünya nimetlerini kendimize uygun hale getirebilmek için bizde çaba sarfetmeliyiz. Herhangi bir çaba harcamadan ayaklarına gelmeye hazır olanların durumunu tanımlamak için kullanılır.

Hayatın tadını çıkarmak için, fırsatlarına göre her taraftan bir şeyler yapmaya çalışılmalıdır. Hayatı anlamlı kılan şey tüketmek değil, insanlık için faydalı bir şey üretmek ve sunmaktır. Bu yaşamdaki en kötü yaşam tarzı tembel ve boş zaman geçirmektir ve tüm çalışmalarını diğer insanlara yapmaktır.

Ne yazık ki, bazen zengin ve zengin insanların yaşam tarzları bu şekilde geçer ve istediklerini istedikleri gerçeği onları bu yaşam tarzına yönlendirir. Anında ve hızlı hazır olma gibi insanlar arasında sıklıkla diyaloga tanık olduk. Acele ve hazırlık yapmamalıyız, hayattaki her şeyi almalı ve elimizden gelen her şeye dokunarak ve yardım ederek bilgi ve fikirlere sahip olmalıyız.

Tanrı tarafından zaten hazır ve verilen tüm dünya nimetlerini kendimize uydurmak için çaba göstermeliyiz.

  • Armut piş ağzıma düş atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Armut piş ağzıma düş atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Armut piş ağzıma düş atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Armut piş ağzıma düş atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Armut piş ağzıma düş atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Armut piş ağzıma düş atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri