Arpa eken buğday biçmez

Kötü davranışın karşılığı iyi olmaz. Kötü bir davranışta bulunan insan iyilik göremez. Herkes genellikle yaptığı davranışın karşılığını görür.

Yapmaya çalıştığı işin üzerinde layıkıyla durmayan ondan iyi sonuç alamaz. Gerçeğe önem vermeden hayal kuranlar, günün birinde düş kırıklığına uğrarlar. Arsızın yüzüne tükürmüşler, yağmur yağıyor demiş.

Arsız insan kişiliğini, saygınlığını, utanma duygusunu yitirmiş insandır. Dolayısıyla o ne kadar ağır hareket görse, söz işitse yinede aldırış etmez, pişkinliğe vurup iyi bile karşılar. Birine haksızlık yapan, kötü davranan kimse, karşılık olarak iyilik beklememelidir.

Herkes ne kadar çalışıyor ve iş yapıyorsa ona göre netice alır. Kötü davranış iyi değil. Kötü davranan bir kişi iyiliği göremez.

Herkes genellikle davranışının tepkisini görür. Yapmaya çalıştığı işe iyi bakmaz ve ondan iyi sonuçlar alamaz. Gerçeğe dikkat etmeden hayal edenler bir gün hayal kırıklığına uğrarlar.

Yüzünde sürpriz olmadan tükürdüler, yağmur yağdığını söyledi. Arsız kişiliğini, haysiyetini ve utanç duygusunu kaybeden bir kişidir. Bu nedenle, ne kadar ağır görürse görsün, kelimeyi duyarsa, umursamaz, tereddüt eder ve iyi karşılar.

Haksız davranan ve kötü davranan herkes karşılığında iyilik beklememelidir. Herkes ne kadar çalışır ve iş yaparsa yapsın, buna göre bir sonuç alır.

  • Arpa eken buğday biçmez atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Arpa eken buğday biçmez atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Arpa eken buğday biçmez atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Arpa eken buğday biçmez atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Arpa eken buğday biçmez atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Arpa eken buğday biçmez atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri