Asil azmaz bal kokmaz

Bir kimse veya nesne, ne denli biçim değiştirirse değiştirsin aslını yitirmez, soyluluğunu korur. Kendine has özellikleri bulunan bir nesne ne denli biçim değiştirirse değiştirsin, asli özelliğini yitirmez. Bu durum insan içinde söz konusudur.

Soylu bir aileden gelen insanlar ne denli büyük bir sarsıntı geçirirlerse geçirsinler, bayağı bir duruma düşüp yozlaşmazlar, soyluluklarını yitirmezler. Ama mayalarında kötülük, noksanlık bulunan kimseler için böyle bir şeyden söz edilemez, onlar eninde sonunda bir açık verirler, olumsuz yanlarını dışa vururlar. Bir kişi yada nesne, ne denli biçim değiştirirse değiştirsin, aslını yitirmez, soyluluğunukavrar.

Yaratılış gereği asil olan insan sonradan zengin olsa yada önemli bir göreve getirilse, azgınlık yapmaz ve sonradan görmelere özgü davranışları sergilemez. Balda, aslı yoğurt olan yağ gibi koku vermez. Soyu belli olan bozulmaz, karakteri kuvvetli olan değişmez.

Bir kişi veya nesne ne kadar değişirse değişsin kökenini kaybetmez, asaletini korur. Şeklin bir nesneyi kendi özellikleriyle nasıl değiştirdiği önemli değil, orijinal özelliğini kaybetmez. Bu insani bir konudur.

Soylu bir aileden ne kadar büyük bir şok yaşıyor olurlarsa olsunlar, yolsuzluğa düşmez ve soylularını kaybetmezler. Ancak mayalarında kötülük ve eksiklik olanlar için böyle bir şeyden söz edilemez. Bir kişi veya nesne ne kadar değişirse değişsin, özgünlüğünü kaybetmez, asalet alır.

Yaratılış açısından asil bir kişi daha sonra zenginse veya önemli bir konuma getirilirse, azgın olmayacak ve daha sonra görmeye özgü davranışlar sergilemeyecektir. Balda, başlangıçta yoğurt olan yağ gibi kokmaz. Döl bozulmaz, güçlü olan değişmez.

  • Asil azmaz bal kokmaz atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Asil azmaz bal kokmaz atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Asil azmaz bal kokmaz atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Asil azmaz bal kokmaz atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Asil azmaz bal kokmaz atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Asil azmaz bal kokmaz atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri