At binenin kılıç kuşananın

Her şey, onu gereği gibi kullanmasını bilene yakışır. Kim ki bir işi beceriyor, bir şeyi kullanıyor, bir şeyden gerektiği gibi faydalanıyorsa, o şeye sahip olmalıdır, en uygunu, yakışanıda budur. Kim ki başkasının yararlanmadığı, yararlanmasını bilmediği bir şeyi elinde tutuyor ve ondan yararlanıyorsa, o şey, mal sahibinden çok onun sayılır.

Her şey, onu gereği gibi kullanmasını, ondan yararlanmasını bilen kimseye yakışır. İş, ehli olan kimsenin hakkıdır. Onu ehli olmayana vermek zulümdür, haksızlıktır.

Kendisinden yararlanılan şey kimin elindeyse onun sayılır, başkasının malı olsada. İş bilen başarı kazanır, eğliyetli kimse iş yapabilir. Her şey, nasıl düzgün kullanılacağını bilen herkese uyar.

Kim bir iş yaparsa, bir şey kullanırsa, bir şeyi doğru kullanırsa, o şeye sahip olmalı, bu en uygun olanıdır. Başka birinin bilmediği, bundan nasıl yararlanacağını ve bundan nasıl faydalanacağını bilmeyen bir şeyden yararlanan herkes, mülkün sahibinden daha fazlası olarak kabul edilir. Her şey, nasıl düzgün kullanılacağını ve bundan nasıl faydalanacağını bilen herkese uyar.

İş, yetkili herhangi bir kişinin hakkıdır. Niteliksizlere vermek zulümdür, haksızdır. Onu kullanan her kimsenin başkasının malı olsa bile elinde olduğu düşünülür.

Başarılı, başarılı insanlar iş yapabilir.

  • At binenin kılıç kuşananın atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • At binenin kılıç kuşananın atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • At binenin kılıç kuşananın atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • At binenin kılıç kuşananın atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • At binenin kılıç kuşananın atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • At binenin kılıç kuşananın atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri