Atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar

Büyüklerinin sözünü tutmayıp onların gösterdikleri yoldan gitmeyenler toplum içinde ziyan olup giderler. Atalarımızın yaşam deneyimlerini yansıtan sözler, bizim dünya görüşümüzün oluşmasına katkı sağlayan yargılardır. Bu sözlere değer vermeyen, gelenekleri, görenekleri küçümseyen kişiler toplumda saygınlık kazanmazlar.

Böyle kişilerle herkes ilişkisini keser. Yaban, ıssız kır. Ataların yol gösterici öğütlerine ve geleneklere önem vermeyen, ahlak kuralları dışına çıkankimse ile herkes ilişkisini keser.

Tek başına kalan bu kişi, toplum içinde itelenir, horlanır. Atasözleri bize atalarımızdan onların tecrübe ve deneyimlerine dayanarak bırakılmış öğütlerdir. Yaşantımızın her alanında ve yaşadığımız her durumda başımıza gelen bir olayla bu sözleri bağdaştırabiliriz.

Bu yüzden bu öğütlere ve sözlere önem vermeli, verilen uyarılarada uymalıyız. Yoksa hayatımızda başarısızlık gösterebiliriz. Yaşlılarının vaatlerini takip etmeyen ve yollarını takip etmeyenler toplumda boşa gideceklerdir.

Atalarımızın yaşam deneyimlerini yansıtan kelimeler, dünya görüşümüzün oluşumuna katkıda bulunan yargılardır. Bu sözlere değer vermeyen, gelenek ve görenekleri küçümseyen insanlar toplumda haysiyet kazanmazlar. Herkes böyle insanlarla bağlantıyı kesiyor.

Vahşi vahşi çöl. Ataların atalarının tavsiyelerine ve geleneklerine dikkat etmeyen ve ahlaki kuralların dışına çıkan herkes herkesi etkisiz hale getirir. Yalnız kalan bu kişi toplumda itilir ve horlanır.

Atasözleri, deneyimlerimize ve tecrübelerimize dayanarak atalarımızdan bize bırakılan avukattır. Bu sözleri hayatımızın her alanında ve yaşadığımız her durumda başımıza gelen bir olayla uzlaştırabiliriz. Bu nedenle, bu önerilere ve kelimelere dikkat etmeli ve ayrıca verilen uyarılara uymalıyız.

Aksi takdirde hayatımızda başarısız olabiliriz.

  • Atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri