Cömert derler maldan ederler yiğit derler candan ederler

Başkalarının pohpohlamalarına kananlar mallarından ve canlarından olurlar. Bazı insanlar vardır ki övülmekten çok hoşlanırlar. Kimi çıkarcılarda böyle insanları iyi tanırlar.

Onları ne kadar cömertsin diyerek pohpohlayıp överler, bu okşayıcı sözlere kanan kimsede malını, parasını bol bol harcar, ona buna yedirir, sonunda tüketir. Benzer bir şekilde, ne amaç güttüğü bilinmez kimselerde kişiyi ne kadar güçlüsün, sana karşı gelemez diye pohpohlayıp överler. Bu tip övgülerden hoşlanan kimsede, böyle biri olduğunu kanıtlamak için harekete geçer, olmayacak bir dövüşe atılır, bu sırada birisi çıkıp canından eder onu.

Cömert kişi malını mülkünü paylaşır sonra tüketir, yiğit olan tehlikeye atılır canına kıyar. Sırf aferin almak için bir kova su içilmemelidir. Bazı kimseler pohpohlamayı severler.

Bundan hoşlanan kimsede cömertliğini göstermek için bol para harcar. Önüne gelene armağanlar verir, ziyafet çeker, böylece malını tüketir. Yine eloğlu kişiyi yiğit diye pohpohlar.

Bundan hoşlanan kimsede yiğitliğini göstermek için tehlikeye gözü kapalı atılır. Bu sırada birisi canına kıyar. Bir aferin almak için kova su içmek akıl karı değildir.

Bu tip övgülerden hoşlanan kimsede, böyle biri olduğunu kanıtlamak için harekete geçer, olmayacak bir dövüşe atılır, bu sırada birisi çıkıp canından eder. Benzer bir şekilde, ne amaç güttüğü bilinmez kimselerde kişiyi ne kadar güçlüsün, kimse sana karşı gelemez diye pohpohlayıp överler. Bu tip övgülerden hoşlanan kimsede, böyle biri olduğunu kanıtlamak için harekete geçer, olmayacak bir dövüşe atılır.

Bu sırada birisi çıkıp canından eder onu. İnsanlar öğülerek zarara sokulabilir. Başkalarının övgüsüyle kandırılanlar mülkleri ve ruhları olurlar.

Övülmeyi seven insanlar var. Bazı ilgi alanlarına göre, bu insanları iyi tanıyorlar. Ne kadar cömert olduğunuzu söyleyerek onları övüyorlar ve övüyorlar ve bu okşama sözcüklerini kanayan herkes paralarını harcıyorsa, paralarını bolca harcıyor, ona besliyor ve sonunda tüketiyorlar.

Aynı şekilde, amacın ne olduğunu bilmeyen insanlarda, ne kadar güçlü olduğunuzu, size karşı çıkamayacaklarını övecekler ve övecekler. Bu tür bir övgüden hoşlanan herkes, böyle olduğunu kanıtlamak için harekete geçer, biri çıkıp onu yaşarken gerçekleşmeyecek bir kavgaya atılır. Cömert kişi mülkünü paylaşır, sonra tüketir ve cesur risk altına girer.

Bir kova su sadece bitirmek için içilmemelidir. Bazı insanlar gurur duymayı sever. Cömertliğini seven herkese göstermek için çok para harcıyor.

Ona hediyeler, bayramlar verir ve böylece mallarını tüketir. Yine eloğlu, kişiyi şişman olarak görüyor. Bunu seven herkes cesaretini göstermek için gözü kapalı olacak.

Bu arada birisi incinir. İyi yapmak için bir kova su içmek akıllıca değildir. Bu tür bir övgüden hoşlanan herkes, böyle olduğunu kanıtlamak için harekete geçer, biri çıkıp yaşarken gerçekleşmeyecek bir kavgaya atılır.

Aynı şekilde, hangi amacı olduklarını bilmeyen insanlarda ne kadar güçlü olduğunuzu övecek ve övecekler, kimse size karşı çıkamaz. Bu tür bir övgüden hoşlanan herkes, olduğunu kanıtlamak için harekete geçer ve gerçekleşmeyecek bir kavgaya girer. Bu arada birisi dışarı çıkar ve onu götürür.

İnsanlar öğütülerek yaralanabilir.

  • Cömert derler maldan ederler yiğit derler candan ederler atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Cömert derler maldan ederler yiğit derler candan ederler atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Cömert derler maldan ederler yiğit derler candan ederler atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Cömert derler maldan ederler yiğit derler candan ederler atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Cömert derler maldan ederler yiğit derler candan ederler atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Cömert derler maldan ederler yiğit derler candan ederler atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki C Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki C Harfi ile Başlayan Atasözleri