Cahilin dostluğundan alimin düşmanlığı yeğdir

Alim, her şeyi bilen kimsedir. Yaptığının sonuçlarını bilir ve katlanır. Kendisi ile dost olmak mümkün olduğu gibi düşman olunduğu zamanda bir noktada anlaşmak mümkündür.

Ancak cahil kişiler iyi niyetli görünselerde onlarla anlaşmak güçtür, hatta mümkün değildir. Alim, bilgisi olan, bilgisine güvenilen kimsedir. Cahil kişiler iyi niyetli görünselerde onlarla anlaşmak oldukça güçtür.

Çünkü bilginin gücü ile yüklü değillerdir. Her şeyi bildiğini sanan okumuş cahiller ise çok daha tehlikelidir. Cahil kimse, bilgisizliğinden dolayı, iyilik yapıyorum derken insana kötülük yapabilir.

Bundan dolayı cahilin zararının nerede, ne zaman dokunacağı kestirilemez. Kişi, bilgili düşmanın ise nasıl bir kötülük yapabileceğini az çok tahmin edebilir. Bundan dolayı yırtıcı hayvanlardan kaçar gibi cahillerden ırak durmalı, onları dost edinmemelidir.

Bilgin her şeyi bilen birisidir. Yaptıklarının sonuçlarını bilir ve katlar. Onunla arkadaş olmanın yanı sıra düşmanın olduğu bir noktada hemfikir olmak mümkündür.

Bununla birlikte, cahil insanlar iyi niyetli görünse de, onlarla anlaşmak zor hatta imkansızdır. Bilgin bilgisi olan ve güvenilen kişidir. Cahil insanlar iyi niyetli görünse de, onlarla baş etmek zordur.

Çünkü bilginin gücü ile yüklü değiller. Her şeyi bildiğini düşünen cahil insanlar çok daha tehlikeli. Cahil bir kişi, iyi yaptığımı söyleyerek, cehaletinden dolayı ona kötülük yapabilir.

Bu nedenle, cahilin zararının nereye ve ne zaman temas edeceği tahmin edilemez. Kötü düşmanın kötülüğü nasıl yapabileceğini az çok tahmin edebiliriz. Bu nedenle, yırtıcılardan kaçmış gibi cahillerden kaçınmalı ve onları arkadaş edinmemelidir.

  • Cahilin dostluğundan alimin düşmanlığı yeğdir atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Cahilin dostluğundan alimin düşmanlığı yeğdir atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Cahilin dostluğundan alimin düşmanlığı yeğdir atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Cahilin dostluğundan alimin düşmanlığı yeğdir atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Cahilin dostluğundan alimin düşmanlığı yeğdir atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Cahilin dostluğundan alimin düşmanlığı yeğdir atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki C Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki C Harfi ile Başlayan Atasözleri