Cins kedi ölüsünü göstermez

Şahsiyetli, soylu bir kimse, sıkıntılı ve kötü durumunu başkasına göstermez ve söylemez. Cömert derler maldan ederler, yiğit derler candan ederler. Bazı insanlar vardır ki övülmekten çok hoşlanırlar.

Kimi çıkarcılarda böyle insanları iyi tanırlar. Onları ne kadar cömertsin diyerek pohpohlayıp överler, bu okşayıcı sözlere kanan kimsede malını, parasını bol bol harcar, ona buna yedirir, sonunda tüketir. Benzer bir şekilde, ne amaç güttüğü bilinmez kimselerde kişiyi ne kadar güçlüsün, sana karşı gelemez diye pohpohlayıp överler.

Bu tip övgülerden hoşlanan kimsede, böyle biri olduğunu kanıtlamak için harekete geçer, olmayacak bir dövüşe atılır, bu sırada birisi çıkıp canından eder onu. Soylu kişi, acınacak kötü durumunu kimseye göstermez ve söylemez. Soylu ve gururlu kimseler, acınacak yada kötü bir duruma düşerse, bunu kimseye göstermek istemez.

Bu durumunu belli etmemeye çalışır. Soylu kimseler çok zor durumdada olsalar, durumlarını belli etmezler. Asil yaratılışlı insan dertlerini dışa vurmaz.

Böyle bir kimse kötü, acınacak durumunu kimseye göstermez ve söylemez. Bir kişi, asil bir kişi sorunlu ve kötü durumunu başka kimseye göstermez ve söylemez. Cömert diyorlar, yiğit diyorlar, yiğit diyorlar.

Övülmeyi seven insanlar var. Bazı ilgi alanlarına göre, bu insanları iyi tanıyorlar. Ne kadar cömert olduğunuzu söyleyerek onları övüyorlar ve övüyorlar ve bu okşama sözcüklerini kanayan herkes paralarını harcıyorsa, paralarını bolca harcıyor, ona besliyor ve sonunda tüketiyorlar.

Aynı şekilde, amacın ne olduğunu bilmeyen insanlarda, ne kadar güçlü olduğunuzu, size karşı çıkamayacaklarını övecekler ve övecekler. Bu tür bir övgüden hoşlanan herkes, böyle olduğunu kanıtlamak için harekete geçer, biri çıkıp onu yaşarken gerçekleşmeyecek bir kavgaya atılır. Soylu kişi, kimseye onun kötü durumunu göstermez veya söylemez.

Asil ve gururlu insanlar zavallı veya kötü bir durumdalarsa bunu kimseye göstermek istemezler. Bu durumu göstermemeye çalışır. Asil insanlar, çok zor bir durumda olsalar bile durumlarını açıklamazlar.

Asil yaratılış adamı sıkıntılarını ifade etmez. Böyle bir kişi kimseye onun kötü, acıklı durumunu göstermez ve söylemez.

  • Cins kedi ölüsünü göstermez atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Cins kedi ölüsünü göstermez atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Cins kedi ölüsünü göstermez atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Cins kedi ölüsünü göstermez atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Cins kedi ölüsünü göstermez atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Cins kedi ölüsünü göstermez atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki C Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki C Harfi ile Başlayan Atasözleri