Dikensiz gül olmaz

Hoşumuza giden, bizi sevindiren, fayda temin ettiğimiz hemen her güzel şeyin kusurlu, eksik ve kötü bir yanıda bulunabilir. Eğer bunları elde etmek istiyorsak, hoşa gitmeyen ve bize sıkıntı veren bu yanlarınıda hoş görmeliyiz. İyi veya güzel olan her şeyin az çok sıkıntı veren bir yanıda bulunur.

Yaşanan her başarı ve mutluluğun yanında, bu sürecin parçası olan küçük olumsuzluklarda mevcuttur. Güzel bir şeye sahip olan yada olmak isteyen kişi, bu rahatsız edici şeyleri hoş karşılamalıdır. Bu dünyada kusursuz güzellik yoktur.

Her şey, bir yönüyle eksik yada kusurludur. Bundan dolayı her güzel şeyin hoşa gitmeyen yönü mutlaka bulunur. Güzel şeyi elde etmek isteyen yada elde eden kimse, bunun gerektirdiği rahatsız edici şeyleride hoşgörmelidir.

Güzel olan şeylerin beraberinde sıkıntıların olması normaldir. Sevdiğimiz hemen hemen her güzel şeyin kusurlu, eksik ve kötü tarafında bulunabilir, bizi mutlu eder, faydalanırız. Onları almak istiyorsak, bu hoş olmayan ve üzücü yönleri tolere etmeliyiz.

İyi ya da güzel olan her şeyin az ya da çok rahatsız edici tarafında. Yaşanan her başarıya ve mutluluğa ek olarak, bu sürecin bir parçası olan küçük olumsuzluklar da vardır. Güzel bir şeye sahip olan veya güzel bir şey edinmek isteyen kişi bu rahatsız edici şeyleri memnuniyetle karşılamalıdır.

Bu dünyada mükemmel bir güzellik yok. Her şey bir şekilde eksik ya da kusurlu. Bu nedenle, her güzel şeyin her zaman hoş olmayan bir yönü vardır.

İyi olanı isteyen veya elde eden herkes, ihtiyaç duyduğu can sıkıcı şeyleri tolere etmelidir. Güzel şeylerle ilgili sıkıntıların olması normaldir.

  • Dikensiz gül olmaz atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Dikensiz gül olmaz atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Dikensiz gül olmaz atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Dikensiz gül olmaz atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Dikensiz gül olmaz atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Dikensiz gül olmaz atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki D Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki D Harfi ile Başlayan Atasözleri