Elçiye zeval olmaz

İki taraf arasında uzlaşma sağlanması, bir işin bitirilmesi için birinin yanına söz götürmekle görevli kimse, götürdüğü sözler ne kadar kötüde olsa, bu sözlerden sorumlu tutulamaz. Çünkü o sözleri söyleyen değil sadece iletendir. Bu bakımdan cezalandırılamaz.

Bir kimseden başka bir kimseye herhangi bir haber ulaştıran, bu aracılığından dolayı sorumlu tutulmaz. Zeval olmaz, zarar verilmez, dokunulmaz. Bir kimsenin sözünü başka bir kimseye iletmekle görevli kişi, bu sözlerden sorumlu değildir.

Sözler kırıcı ise bunda aracının bir suçu yoktur. Onu cezalandırmak gibi bir davranışta bulunulmamalıdır. İki taraf arasında iletişimi sağlayan kişi bu görevini yerine getirirken söylediği sözler ne kadar kötü olursa olsun, bu sözlerden dolayı sorumlu tutulamaz.

İki taraf arsında haberleşmeyi sağlayan kişi, getirdiği kötü heberden dolayı suçlu değildir. İki taraf arasında bir uzlaşmaya varmak ve bir işi bitirmek için biriyle bir kelime almaktan sorumlu olan bir kişi, sözlerinin kötüsünden sorumlu tutulamaz. Çünkü bu kelimeleri söylemeyen sadece vericidir.

Bu bakımdan cezalandırılamaz. Bir kişiden diğerine haber getiren bu arabuluculuktan sorumlu tutulamaz. Zeval yok, zarar yok, dokunuş yok.

Bir kişinin kelimesini bir başkasına iletmekle sorumlu kişi bu sözlerden sorumlu değildir. Kelimeler rahatsız edici ise, araç bu konuda suçlu değildir. Onu cezalandırma eylemi yapılmamalıdır.

İki taraf arasında iletişim kuran kişi, görevi sırasında söylediği kelimeler ne kadar kötü olursa olsun, bu sözlerden sorumlu tutulamaz. İki taraf arasında iletişim kuran kişi, getirdiği kötü haberden suçlu değildir.

  • Elçiye zeval olmaz atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Elçiye zeval olmaz atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Elçiye zeval olmaz atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Elçiye zeval olmaz atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Elçiye zeval olmaz atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Elçiye zeval olmaz atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki E Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki E Harfi ile Başlayan Atasözleri