Ergen gözüyle kız alma gece gözüyle bez alma

İnsan hiçbir şeyi incelemeden, gözü kapalı biçimde almamalıdır. Evlenme istek ve heyecanı içinde olan bekar erkek evleneceği kızın hep iyi yanlarını görür, kusurlarını görmez, mantıklı davranamaz. Gece karanlığındada kumaşın özrü belli olmaz.

Bu nedenle insan hiçbir şeyi incelemeden, araştırmadan almamalıdır. Evlenmemiş kişi bir kız gördü mü hemen gönlünü kaptırıverir, soruşturma yapmadanevlenmek ister. Bu tutum yanlıştır.

Gece karanlığında, kusuru var mı, yok mu, görmeden kumaşalmaya benzer. İnsan hiçbir şeyi incelemeden, gözü kapalı almamalıdır. Genç ve tecrübesiz insanların her gördüğü kıza aşık olup evlenmeğe kalkması, karanlıkta alınan bir kumaşın rengini ve desenini, kalitesini anlamadan almağa benzer.

İnsan aldanabilir. Genç ve deneyimsiz insanlar ilk defa gördüğü, beğendiği birine gönlünü kolay bir şekilde kaptırabilir. Bu duygunun vermiş olduğu heyecan ve istekle hemen onunla evlenmek ister.

Oysa ki bir ilişkiye başlamadan veya evlenmeden o kişinin huyunu iyice bilmek ve tanımak gerekir. Gece karanlığında da hem iş yapılmaz hem de bir mal alınmaz. Çünkü karanlıkta hiçbir şeyin kusuru gözükmez.

O nedenle kişi hiçbir şeyi iyice incelemeden, görmeden almamalıdır. Kişi hiçbir şeyi incelemeden körü körüne bir şey almamalıdır. Evlenme arzusu ve heyecanı olan bekar adam, evleneceği kızın iyi şeylerini daima görür, kusurlarını görmez ve mantıklı davranamaz.

Gecenin karanlığında, kumaşın özürü net değil. Bu nedenle, araştırma ve araştırmadan hiç bir şey alınmamalıdır. Evli olmayan bir kız görürse, derhal kalbini kaybeder ve soruşturmadan evlenmek isterdi.

Bu tutum yanlış. Alacakaranlıkta herhangi bir kusur var mı değil mi, görmeden kumaş gibi görünüyor. Kişi hiçbir şeyi incelemeden kör bir gözle bakmamalıdır.

Genç ve deneyimsiz insanların aşık oldukları ve gördükleri her kızla evlendikleri, karanlıkta çekilen bir kumaşın rengini ve desenini kalitesini anlamadan almak gibidir. İnsan aldatılabilir. Genç ve deneyimsiz insanlar ilk kez gördükleri birine kalplerini kolayca kaybedebilirler.

Bu duygunun heyecanı ve arzusu ile hemen onunla evlenmek istiyor. Bununla birlikte, bir ilişkiye başlamadan veya evlenmeden önce, o kişinin kişiliğini bilmek ve tanımak gerekir. Akşam vakti ne iş ne de mal alınmıyor.

Çünkü karanlıkta hiçbir şey kusurlu değildir. Bu nedenle, kişi iyice incelemeden bir şey almamalıdır.

  • Ergen gözüyle kız alma gece gözüyle bez alma atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Ergen gözüyle kız alma gece gözüyle bez alma atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Ergen gözüyle kız alma gece gözüyle bez alma atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Ergen gözüyle kız alma gece gözüyle bez alma atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Ergen gözüyle kız alma gece gözüyle bez alma atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Ergen gözüyle kız alma gece gözüyle bez alma atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki E Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki E Harfi ile Başlayan Atasözleri