Fakiri dövme üstünü yırt

Fakir ve yoksullar için mal edinmek en zor şeydir. Böyle kişiler yiyeceği bir dayağın acısını bir süre sonra unutabilirler, işittikleri üzücü sözlerin etkisini üzerlerinden atabilirler. Bunları yapmak yerine mallarına zarar vermek onlar içi en ağır ceza olur, çünkü o malı elde etmek için tekrar türlü zahmete gireceklerdir.

Aynı biçimde dünya malına düşkün kişilerin malınada zarar vermek onlara en büyük acıyı verir. Fakir ve yoksun insanlar dünya mallarından yoksun oldukları için bu durum ile anılır. Fakir olmaları gurursuz yada kişiliksiz oldukları anlamına gelmez.

Bu atasözünün iki anlamı mevcuttur. Bunlardan birincisi fakir insan eğer farkında olmadan ve sahibi olmadan dünya malına kıymet veriyorsa, ona konuşmak fayda etmez. Üstündekine zarar vermek, ona zarar vermek, konuşmaktan daha büyük bir ders verir.

İkinci anlamı ise, fakir ve fukara insan eğer gururlu ise, onun gururunu kırmak yerine eğer ders vermek gerekiyorsa, dünya malına zarar vermek onu daha az incitir. Bu daha çabuk kapanacak bir yara olur. İnsanlar karşılarındakini fakirde olsa, iyi tanımalı, durumuna göre davranmalıdır.

Mal almak yoksullar ve yoksullar için en zor şey. Bu insanlar bir süre sonra bir dövmenin acısını unutabilir ve duydukları üzücü kelimelerin etkilerini atabilirler. Bunları yapmak yerine mülklerine zarar vermek onlar için en ağır ceza olacaktır, çünkü tekrar almak için uğraşacaklar.

Aynı şekilde, dünya mallarına düşkün kişilerin mallarına zarar vermek, onlara en büyük acıya neden olur. Yoksul ve yoksun insanlar bu durumla bilinirler çünkü dünya malı yoktur. Fakir olmaları, ya hortlak ya da kişiliksiz oldukları anlamına gelmez.

Bu atasözünün iki anlamı vardır. Her şeyden önce, fakir kişi dünya mallarını fark etmeden ve ona sahip olmadan değer verirse, onunla konuşmak yararlı olmaz. Ona olanı incit, ona zarar ver konuşmadan bir ders verir.

İkinci anlamı, yoksul ve yoksul insanlar gurur duyuyorsa, gururunu kırmak yerine, derslerin öğretilmesi gerekiyorsa, dünya mallarına zarar vermek için ona daha az zarar verecek. Bu daha çabuk iyileşir. İnsanlar önlerinde fakirse, onları iyi tanımalı ve ona göre davranmalıdırlar.

  • Fakiri dövme üstünü yırt atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Fakiri dövme üstünü yırt atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Fakiri dövme üstünü yırt atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Fakiri dövme üstünü yırt atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Fakiri dövme üstünü yırt atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Fakiri dövme üstünü yırt atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki F Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki F Harfi ile Başlayan Atasözleri