Fakirlik ayıp değil tembellik ayıp

İnsanın kusur ve eksiği, ahlaki yönü varlıkla belirlenemez. Bu bakımdan yoksul olması, geçimini sağlamakta güçlük çekmesi utanılacak bir durum değildir. Asıl utanılacak durum ve davranış, gücü varken tembellik edip çalışmamak ve yoksul düşmektir.

Yoksulluk utanılacak bir şey değildir, çalışmamak en büyük ayıptır. Toplum yaşamında herkes aynı gelir düzeyine sahip olmayabilir. Yoksul olmak, az para kazanmak utanılacak bir durum değildir.

Fakirde olsa zenginde olsa çalışmamak, başkalarının sırtından geçinmeye çalışmak ayıplanacak bir davranıştır. Yoksul bir aileden olmak ve çalıştığı halde az para kazanmak utanılacak bir şey değildir. Utanılacak şey, tembellik yüzünden yoksul olmak ve zenginde olsa çalışmamaktır.

İnsanlar, akıl, güzellik, zeka ve dünyalık yönünde eşit yaratılmamışlardır. Bu, dünyanın imtihan ortamı olmasının doğal bir sonucudur. Utanılacak şey, tembellik yüzünden yoksul olmak ve zengin olsada çalışmamaktır.

İnsanın kusurları ve eksiklikleri ahlaki açıdan belirlenemez. Bu bakımdan fakir olmak ve geçimini sağlamakta zorlanmak utanç verici değil. Asıl utanç verici durum ve davranış, güce sahip olduklarında tembellik etmek ve zayıf çalışmaktır.

Yoksulluk utanılacak bir şey değildir, çalışmamak en büyük utançtır. Toplum yaşamında herkes aynı gelir düzeyine sahip olamaz. Fakir olmak, az para kazanmak ayıp değildir.

Zengin ya da fakir çalışmamak, birinin sırtına binmek utanç verici bir davranıştır. Fakir bir aileden olmak ve çalışırken çok az para kazanmak utanç verici değil. Utanç, tembellikten dolayı fakir olmak ve zengin ise işe yaramamaktır.

İnsanlar zihin, güzellik, zeka ve dünya yönünde eşit yaratılmazlar. Bu, dünyanın bir sınav yeri olmasının doğal bir sonucudur. Yazık tembellikten dolayı fakir olmak ve zengin olsalar bile çalışmamaktır.

  • Fakirlik ayıp değil tembellik ayıp atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Fakirlik ayıp değil tembellik ayıp atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Fakirlik ayıp değil tembellik ayıp atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Fakirlik ayıp değil tembellik ayıp atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Fakirlik ayıp değil tembellik ayıp atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Fakirlik ayıp değil tembellik ayıp atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki F Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki F Harfi ile Başlayan Atasözleri