Faydasız baş mezara yaraşır

Mademki yaşıyor, o halde bir işe yaramalıdır insan. Ne kendisine, nede etrafına bir yararı, bir karı dokunmayan ve ona buna yük olan kişinin yaşaması ile ölmesi arasında bir fark yoktur. Yaşayan kimse bir işe yaramalıdır, bir işe yaramayan kimsenin ölüden farkı yoktur.

Hiçbir iş yapmadan başkalarının sırtından geçinen kimseler ölmüş sayılırlar. Çünkü ölülerinde faydası yoktur. Bu nedenle insanlar yaşadıkları süre içinde kendileri için, toplum için yararlı işler yapmalıdırlar.

Yaşayan kimse bir işe yaramalıdır. Bir işe yaramayan kişi, ölü kişi gibidir. Hiçbir iş yapmazsan ölürsün.

Varolmak, demirci körüğü gibi nefes alıp vermekten ve mideyi dolup boşaltmaktan ibaret değildir. Hayatın anlamı yararlı olmak, işe yaramaktır. Yaşayan kimse bir işe yaramalı, bir baltaya kulp olmalıdır.

Hiç kimseya faydası olmayan bir insanın bu dünyada yaşaması lüzusuzdur. Şimdi yaşıyor olduğuna göre, o zaman çalışmalı. Ona ya da çevresine dokunmayan kişinin, karısına dokunmayan ve onunla yükümlü olan kişinin yaşamı ve ölümü arasında bir fark yoktur.

Yaşayan bir insan bir şey yapmalıdır, kimse ölü bir insandan faydasız değildir. Herhangi bir iş yapmadan başkalarının arkasında olan insanlar ölü olarak kabul edilir. Çünkü ölülerinde bir faydası yok.

Bu nedenle insanlar yaşamları boyunca kendileri ve toplum için faydalı şeyler yapmalıdır. Yaşayan kişi çalışmalıdır. Yararsız bir insan ölü bir insandır.

Hiçbir şey yapmazsan öleceksin. Varlık sadece bir demircinin üfleyicisi gibi nefes almak ve mideyi doldurmak ve boşaltmakla ilgili değildir. Hayatın anlamı faydalı olmak, çalışmaktır.

Hayatta kalan kişi çalışmalı, balta sapına sahip olmalı. Bu dünyada kimseye fayda sağlamayan bir insan için gereksizdir.

  • Faydasız baş mezara yaraşır atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Faydasız baş mezara yaraşır atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Faydasız baş mezara yaraşır atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Faydasız baş mezara yaraşır atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Faydasız baş mezara yaraşır atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Faydasız baş mezara yaraşır atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki F Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki F Harfi ile Başlayan Atasözleri