Gönülsüz namaz göğe (göklere) ağmaz (gönülsüz davara giden köpekten hayır gelmez)

İçten gelen bir istekle kılınmayan namazın kabul olunacağı her zaman şüphe götürür. Benzer şekilde içten gelen bir heves ve şevkle yapılmayan iştende hayır gelmez. İnsanlara zor kullanarak yaptırılan işlerden verim alınamaz.

Verim ancak sevilerek, zevk alınarak yapılan, işlerden umulabilinir. Samimi bir istekle yerine getirilmeyen namazın kabul edileceği her zaman şüphelidir. Benzer şekilde, samimi coşku ve coşku ile yapılmayan işten de iyi bir şey gelmeyecektir.

Zorla insanlara yapılan çalışmalardan hiçbir verimlilik elde edilemez. Verimlilik ancak sevgi ve haz ile yapılan çalışmalardan beklenebilir.

  • Gönülsüz namaz göğe (göklere) ağmaz (gönülsüz davara giden köpekten hayır gelmez) atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Gönülsüz namaz göğe (göklere) ağmaz (gönülsüz davara giden köpekten hayır gelmez) atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Gönülsüz namaz göğe (göklere) ağmaz (gönülsüz davara giden köpekten hayır gelmez) atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Gönülsüz namaz göğe (göklere) ağmaz (gönülsüz davara giden köpekten hayır gelmez) atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Gönülsüz namaz göğe (göklere) ağmaz (gönülsüz davara giden köpekten hayır gelmez) atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Gönülsüz namaz göğe (göklere) ağmaz (gönülsüz davara giden köpekten hayır gelmez) atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki G Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki G Harfi ile Başlayan Atasözleri