Göz var izan var

Bir şeyin iyi yada kötü olduğunu dokunarak yada dikkat ederek anlayabiliriz. Bunlar yapılmadan alınan bir şey kötü çıkmışsa, bu durum, alan kişinin yüzüne vurulur. İzan, anlayış, anlama yeteneği.

Bir şeyin iyi yada kötü olduğu dikkat edilerek, güzelce yoklanarak anlaşılır. Bunlaryapılmadan alınan nesne kötü ise bu, incelenmeden alan kişinin başına kakılır. İnsan bazı işleri yaparken gözlerini, aklını ve mantığını kullanmalıdır.

Yada bir şey alırken dokunarak veya dikkat ederek o şeyin iyi olup olmadığını anlamalıdır. Eğer buna dikkat edersek aptal işler yapmamızı engellemiş oluruz. Bir şeyin ona dokunarak veya dikkat ederek iyi veya kötü olduğunu anlayabiliriz.

Bir şey yapılmadan önce kötü ise, alıcının yüzüne çarpacaktır. Anlama, anlama, anlama yeteneği. Bir şeyin iyi ya da kötü olduğunu gözlemleyerek anlaşılır ve iyi anlaşılır.

Yapılmadan önce alınan nesne kötü ise, incelenmeden alıcının başına girecektir. Bazı işler yaparken gözlerini, aklını ve mantığını kullanmalıdır. Veya bir şey satın alırken, dokunarak veya dikkat ederek, iyi olup olmadığını anlamalıdır.

Buna dikkat edersek, aptalca şeyler yapmamızı engelleyeceğiz.

  • Göz var izan var atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Göz var izan var atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Göz var izan var atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Göz var izan var atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Göz var izan var atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Göz var izan var atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki G Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki G Harfi ile Başlayan Atasözleri