Güvenme dayına ekmek al yanına

Hayat akışı içinde insan türlü olaylarla karşılaşır, güzelliklerin yanı sıra sıkıntılı, zorlu günleride olur. Dost sandığı birtakım kimseler, çıkarları söz konusu olduğunda o kişiyi kolaylıkla yarı yolda bırakabilirler. Bu bakımdan herkesi dost sanmamalı, yaşanabilecek her sıkıntılı durum için önlemler daha önceden alınmalıdır.

İnsanlar yaratılış itibariyle yanında bulunan insanlara güvenmek isterler. Fakat yanımızdaki bu insanlara sonuna kadar güvenmemeli, bunu belli etmeden önlemlerimizi almalıyız. Aksi halde aklımıza gelen kötü şeyler başımıza geldiğinde yarı yolda kalmış oluruz.

Bunun önüne geçmek için kimseye belli etmeden, kendimiz için gidişatımızı garanti altına almalı, daha sonra kötü durumlar ile karşılaştığımızda önlemli olmalıyız. Yaşam boyunca insanlar güzelliklerin yanı sıra sıkıntılı ve zor günler geçiren çeşitli etkinliklerle karşılaşırlar. Dost olduklarını düşündükleri bazı kişiler, ilgi alanlarına gelince onları kolayca hayal kırıklığına uğratabilir.

Bu bağlamda, herkes bir arkadaş olarak düşünmemeli ve ortaya çıkabilecek her sıkıntılı durum için önlemler alınmalıdır. İnsanlar yaratılışla yanında olan insanlara güvenmek ister. Ama sonuna kadar bu insanlara güvenmemeliyiz ve bunu açıklamadan önlemlerimizi almalıyız.

Aksi takdirde, aklımıza gelen kötü şeylerin yarısında kalacağız. Bunu önlemek için, kimseye açıklamadan kendimiz için ilerlememizi sağlamalı ve daha sonra kötü durumlarla karşılaştığında dikkatli olmalıyız.

  • Güvenme dayına ekmek al yanına atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Güvenme dayına ekmek al yanına atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Güvenme dayına ekmek al yanına atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Güvenme dayına ekmek al yanına atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Güvenme dayına ekmek al yanına atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Güvenme dayına ekmek al yanına atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki G Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki G Harfi ile Başlayan Atasözleri