Güvenme varlığa düşersin darlığa

Varlık gelip geçicidir. Kimde ne zaman, ne kadar duracağı belli olmaz. Bu bakımdan insan varlığına, zenginliğine güven duyarak öyle olur olmaz işlere kalkışmamalı, har vurup harman savurmamalı, tutumlu davranmalıdır.

Gelecekte işlerinin kötüye gitmeyeceğini, yoksul düşmeyeceğini, darda kalmayacağını kim söyleyebilir. Varlıklarına güvenerek ölçüsüz harcamalarda bulunanlar daha sonraları sıkıntıya düşebilirler. İnsan, varlıklı durumuna güvenerek har vurup harman savurmamalı, tutumlu olmalıdır.

Buna dikkat etmeyen kişi, işlerin iyi gitmediği ve çalışamadığı zamanlarda darlığa düşer. Buna dikkat etmeyen kimse, işlerin iyi gitmediği ve çalışamadığı zamanlarda darlığa düşer. Varlık geçicidir.

Kimin ne zaman ve ne kadar süre duracağı açık değildir. Bu bağlamda, insanların varlığına ve zenginliğine güvenerek, mümkün olan en kısa sürede, bir şeyler yapmaya teşebbüs etmemeliler, fırlatmamalı ve harmanlanmamalı, tutumlu olmalıdırlar. Gelecekte, işlerinin daha da kötüleşmeyeceğini, fakir olmayacaklarını, sıkışmayacaklarını kim söyleyebilir? Varlıklarına dayanarak aşırı harcamalar yapanlar daha sonra başları derde girebilir.

Bir kişi varlıklı durumuna güvenerek heyecanlı ve tutumlu olmamalıdır. Buna dikkat etmeyen kişi, işler iyi gitmediğinde ve işe yaramadığında sertleşir. Buna dikkat etmeyen herkes, işler iyi gitmediğinde ve işe yaramadığında sorun yaşar.

  • Güvenme varlığa düşersin darlığa atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Güvenme varlığa düşersin darlığa atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Güvenme varlığa düşersin darlığa atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Güvenme varlığa düşersin darlığa atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Güvenme varlığa düşersin darlığa atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Güvenme varlığa düşersin darlığa atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki G Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki G Harfi ile Başlayan Atasözleri