Gafile kelam nafile kelam

Çevresindeki gerçekleri görmeyen, sezmeyen, bilgisiz, dalgın kimseye ne söylense kar etmez. O, bildiği gibi hareket eder. Dolayısıyla ona söylenecek her söz boşa gider.

Gaflet uykusunda olan kişiye söz kar etmez. Etrafında olan bitenlerle ilgilenmeyen, kendi bildiğini yapan, çevresindekini umursamayan kimseleri doğru yola getirmek için yapılan uyarılar boşunadır. Gafil, çevresinde olup biteni sezmeyen.

Böylelerine boş yere söz anlatmaya çalışılmaz. Çevresinde olup bitenlere karşı duyarsız olan, gaflet uykusundaki kimseye söz kar etmez. Böylelerine boş yere söz anlatmaya çalışmayın.

Etrafındaki gerçekleri görmeyen, algılamayan, cahil, yoksun olan herkese söylenen her şey. Bildiği gibi davranıyor. Böylece ona söylenecek her kelime boşa gider.

Dikkatsiz uykuda olan kişiden bahsetmez. Etrafında olup bitenlerle ilgilenmeyenleri getirmek, bildiklerini yapmak, çevrelerini önemsememek, boşuna olmak için yapılan uyarılar. Etrafında neler olduğunu algılayan Gafil.

Onlarla boşuna konuşmaya çalışılmaz. Etrafında olup bitenlere duyarsızdır ve dikkatsiz uykuda kimseden bahsetmez. Onlarla boşuna konuşmaya çalışmayın.

  • Gafile kelam nafile kelam atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Gafile kelam nafile kelam atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Gafile kelam nafile kelam atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Gafile kelam nafile kelam atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Gafile kelam nafile kelam atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Gafile kelam nafile kelam atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki G Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki G Harfi ile Başlayan Atasözleri