Geciken adalet adalet değildir

Haksızlığa uğramış veya yanlışlıkla zor duruma düşürülmüş kişilerin daha sonra durumlarının anlaşılması ile eski iyi hallere döndürülmeleri tam bir adalet sayılmaz. Çünkü o zor durumda iken pek çok maddi ve manevi kayıpları olmuştur. Bunları tazmin etmekde bazen adaleti tam sağlamış olmaz.

Sözgelimi beş yıl haksız yere hapis yatan kişinin o beş yılını hangi tazminat karşılayabilir ki. Adaletsizliğe uğramış kişiler lehinde söylenir. İ.

Pala. Haksızlığa uğramış veya zor durumda kalmış kişilerin şikayetleri dikkatlice dinlenmelidir. Çünkü durumlarının daha sonra anlaşılması ile eski iyi hallere döndürülmesi adaletin yerini bulduğu anlamına gelmez.

Çünkü kişi zor durumdayken, haksız yere yargılanırken pek çok maddi ve manevi kayıplar elde etmiştir. Bu yüzden geç gelen adalet tazmin etse bile adaleti tam sağlamış olamaz. Daha sonra haksızlığa uğramış ya da yanlışlıkla zor bir duruma dönüşenler için tam bir adalet değildir.

Çünkü zor bir durumdayken birçok maddi ve manevi kayıpları vardı. Bazen adalet tazminatı tam olarak sağlamaz. Örneğin, hangi tazminat beş yıldır haksız yere hapsedilen kişinin beş yılını kapsayabilir.

Adaletsizlikten muzdarip olanlar lehine söyleniyor. I. Pala.

Haksız veya zor durumda olan kişilerin şikayetleri dikkatle dinlenmelidir. Durum daha sonra anlaşıldığı için, durumu tekrar iyi duruma getirmek adaletin yerini aldığı anlamına gelmez. Çünkü kişi zor bir durumdayken ve haksız yere yargılanırken, birçok maddi ve manevi kayıpları vardı.

Bu nedenle, geç adalet telafi etse bile adalete ulaşamaz.

  • Geciken adalet adalet değildir atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Geciken adalet adalet değildir atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Geciken adalet adalet değildir atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Geciken adalet adalet değildir atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Geciken adalet adalet değildir atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Geciken adalet adalet değildir atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki G Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki G Harfi ile Başlayan Atasözleri