Gelen gideni aratır

Beğenmediğimiz bir kişinin yerine öyle birisi gelir ki eskisini aratır. Beğenmediğimiz, kendisinden uzak olmak istediğimiz, işten ayrılmasını dilediğimiz kişiler vardır. Böyle kişilerin ayrılmasından sonra yerine öyleleri gelir ki giden çok daha iyiydi.

Deriz. Yanımızda olduğu zaman eleştirdiğimiz ama daha sonra yokluğunda kıymetini anladığımız eski kişileri, tanıdıkları ararız. Tanışılan kişiler, unutulanlardan daha büyük hatalar yapabilir.

İstemediğimiz bir kişinin yerine gelenler ondan daha büyük problemlerle canımızı sıkabilir. Bir iş veya memuriyete sonradan gelenler orada daha önce çalışanlardan daha başarısız oldukları zaman söylenir. Sevmediğimiz bir kişinin yerini, eskisini aradığı bir kişi alır.

Sevmediğimiz insanlar var, uzak durmak istiyoruz, işten ayrılmak istiyoruz. Böyle insanlar gittikten sonra onları daha iyi değiştirmeye geldiler. Diyoruz.

Bizimleyken, eleştirdiğimiz ancak daha sonra takdir ettiğimiz yaşlı insanları, tanıdıklarımızı ararız. Bir araya gelen insanlar unutulduğundan daha büyük hatalar yapabilir. İstemediğimiz bir kişinin yerine geçenler bizi ondan daha büyük problemlerle rahatsız edebilir.

Daha sonra bir işe veya ofise gelenlerin orada olduğundan daha önce başarısız olduğu söylenir.

  • Gelen gideni aratır atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Gelen gideni aratır atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Gelen gideni aratır atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Gelen gideni aratır atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Gelen gideni aratır atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Gelen gideni aratır atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki G Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki G Harfi ile Başlayan Atasözleri