Gevşek tükürüğün sakala zararı vardır

İnsan hayatında en az sorunla yaşamak için, davranışlarında her zaman ölçülü olmalıdır. Yumuşak davranması gereken kişiye yumuşak olmalı, sert davranılması gereken durumlarda sertliğini göstermelidir. Sert davranması gerektiği halde, etkili setlik göstermeyen kişi bunun zararını görür.

Örneğin bir öğretmen yerine göre güler yüzlü, yerine göre sert davranmalı ki disiplini sağlayabilsin. Tıpkı bu atasözümüzde olduğu gibi hazırlıksız ve önemsizce yapılan tüm işler üstümüze, başımıza bulaşabilir. Kötü görünmemize, kimi zaman kişiliğimizi zedelememize neden olan bu hareketlerimizden kaçınmalı, daha doğru ve düşünerek hareket etmeliyiz.

İnsan hayatındaki en az sorunla yaşayabilmek için, davranışlarında daima kısıtlanmış olması gerekir. Yumuşak davranması gereken kişiye karşı yumuşak olmalı ve sert davranılması gereken durumlarda sertliğini göstermelidir Etkili seti göstermeyen kişi, sert davranmasına rağmen, bundan muzdariptir. Örneğin, bir öğretmen kendi yerine göre davranmalı ve yerine göre çok davranmalı, böylece disipline erişmelidir.

Tıpkı bu atasözünde olduğu gibi, hazırlıksız ve önemsiz yapılan tüm işler bize, başımıza iletilebilir. Kötü görünmemize ve bazen kişiliğimize zarar vermemize ve daha doğru ve düşünce ile hareket etmemize neden olan bu hareketlerden kaçınmalıyız.

  • Gevşek tükürüğün sakala zararı vardır atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Gevşek tükürüğün sakala zararı vardır atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Gevşek tükürüğün sakala zararı vardır atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Gevşek tükürüğün sakala zararı vardır atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Gevşek tükürüğün sakala zararı vardır atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Gevşek tükürüğün sakala zararı vardır atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki G Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki G Harfi ile Başlayan Atasözleri