Hacı hacı olmaz gitmekle Mekke ye dede dede olmaz gitmekle tekkeye

Bir işte asıl olan iyi niyet, samimiyet ve içtenliktir. Bunlar olmadan bir işi görünüşte ve şeklen yapmakla o iş gerçekten yapılmış olmaz. Böyle yapılırsa gerçekten iyi sonuç alınıp amaca ulaşılamaz.

Bir işi görünüşte ve biçimsel olarak yapmakla o iş gerçekten yapılmış ve sonuç elde edilmişolmaz. Dede, eskiden dervişlerin büyükleri. Dede, dervişlerin büyükleri.

Bir iş, görünüşte ve şeklen yapmakla gerçekten yapılmış olmaz. Gerek iş, gerekse ibadetlerde asıl maksata ulaşmak ve bir sonuç elde edebilmek için o iş ve ibadete kişinin gönlünü ve ruhunu vermesi gerekir. Yarım ilgi ve şekilcilik insana bir arpa boyu yol aldırmaz.

İyi niyet samimiyet ve samimiyettir. Onlar olmadan, görünüşte ve formda bir iş yapmak gerçekten yapılmazdı. Bu yapılırsa, gerçekten iyi bir sonuç elde edilemez.

Görünüşte ve resmi olarak bir iş yaparak bu iş gerçekten yapılır ve sonuç alınmaz. Dede, eskiden dervişlerin büyükleri. Dede, dervişlerin büyükleri.

Bir iş, görünüşte ve şekilde yapılarak yapılmaz. Hem iş dünyasında hem de ibadette temel amaca ulaşmak ve sonuç elde etmek için, o işe ve ibadete kişinin kalbini ve ruhunu vermek zorundadır. Dikkatin ve biçimciliğin yarısı insana arpa götürmez.

  • Hacı hacı olmaz gitmekle Mekke ye dede dede olmaz gitmekle tekkeye atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Hacı hacı olmaz gitmekle Mekke ye dede dede olmaz gitmekle tekkeye atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Hacı hacı olmaz gitmekle Mekke ye dede dede olmaz gitmekle tekkeye atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Hacı hacı olmaz gitmekle Mekke ye dede dede olmaz gitmekle tekkeye atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Hacı hacı olmaz gitmekle Mekke ye dede dede olmaz gitmekle tekkeye atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Hacı hacı olmaz gitmekle Mekke ye dede dede olmaz gitmekle tekkeye atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki H Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki H Harfi ile Başlayan Atasözleri