Haddini bilmeyene bildirirler

Hemen herkesin toplumda belli bir konumu, sınırı ve yetkisi vardır. Bulunduğu durumu söz ve davranışlarıyla aşanlar sert bir karşılık görürler, cezalandırılırlar, yola getirilirler. Çevresindekileri hiçe sayarak yetkili olmadığı konularda yüksekten atanlara sert karşılıklarla gereken dersler verilir.

Yetkili olmadığı konularda ahkam kesenler, yetkiliymiş gibi davrananlar hak ettikleri durumlarla mutlaka karşılaşırlar. İnsan, bilgisinin ve yetkisinin sınırlarını bilmeli ve buna göre davranmalıdır. Yetkili olmadığı konularda ahkam kesenler, hak ettikleri durumlarla mutlaka karşılaşırlar.

İnsanın kendini, dolayısıyla haddini bilmesinden büyük erdem olmaz. İnsana düşen, kendi konumunu enine boyuna hesap etmek ve her işe burnunu sokmamaktır. Çevresindekileri hiçe sayarak yetkili olmadığı konularda yüksekten atanlara sert karşılıklarla gereken ders verilir.

Neredeyse herkesin toplumda belirli bir konumu, sınırı ve yetkisi vardır. Durumlarını kelime ve davranışlarıyla aşanlar sert bir tepki alır, cezalandırılır ve yola çıkarılır. Yetki sahibi olmadığı konularda çevrelerini görmezden gelerek, sert hükümlerle gerekli dersler veriliyor.

Yetkilendirilmedikleri konularda yargılardan vazgeçenler ve memurmuş gibi davrananlar hak ettikleri durumlarla kesinlikle karşılaşacaklardır. Kişi, bilgisinin ve otoritesinin sınırlarını bilmeli ve ona göre davranmalıdır. Yetkilendirilmedikleri konularda yargıları terk edenler hak ettikleri durumlarla kesinlikle karşılaşacaklardır.

Bir kişinin kendini tanıması ve dolayısıyla sınırını belirlemesi için büyük bir erdem yoktur. Tahtadaki konumunu hesaplamak ve burnunuzu her şeye sokmamak görevidir. Etraflarındaki insanları görmezden gelerek işten çıkarılanlara ve yüksek düzeyde sert tepkilere sahip olanlara gerekli dersler verilir.

  • Haddini bilmeyene bildirirler atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Haddini bilmeyene bildirirler atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Haddini bilmeyene bildirirler atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Haddini bilmeyene bildirirler atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Haddini bilmeyene bildirirler atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Haddini bilmeyene bildirirler atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki H Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki H Harfi ile Başlayan Atasözleri