Hayırlı komşu hayırsız akrabadan iyidir

Hayırlı komşu hayırsız akrabadan iyidir atasözü ve anlamı kısa anlamı, ilgi ve iyiliklerini görmekte olduğumuz komşu ve dostlarımız, hiçbir ilgisini görmediğimiz hısımlarımızdan bize daha yakındır. Açıklaması bazı yakınlıklar ve dostluklar akrabalık bağlarından daha kuvvetlidir. Kişilerin gerçek dostları onların her türlü yardımına koşar ve her isteklerini yerine getirmeye çalışırlar.

Oysa akraba arasında bir kıskançlık, soğukluk veya ayrılık var ise ondan görülecek fayda yoktur. Hele anlaşmazlıkda söz konusu ise o zaman ihtimal ki akrabalardan zararda görülebilir. Akrabalar kan bağıyla birbirine bağlıdır ve bu bağ ömür boyu devam eder.

İnsanın en yakınları olarak gördüğü kişiler genelde akrabalarıdır. Amca, teyze, dayı, hala, kuzen vs. Gibi akrabaların birbirine yardım etmesi, destek olması beklenir.

Genelde akrabalık bağları kuvvetli olan kişiler bu beklentiyi karşılarlar ve diğer akrabalarına yardımcı olurlar. Hayırlı komşu hayırsız akrabadan iyidir ata sözünde bahsedilen hayırsız akrabalar ise bu durumun gereğini yerine getirmez ve akrabalarına destek olmazlar. Ancak yinede akrabalık bağı devam eder.

Komşularımız ise aynı mahalleyi, sokağı yada apartmanı paylaştığımız yakınlarımızdır. Akrabalık gibi kan bağı yoktur ve taşındığınızda bu bağların kopması muhtemeldir. Bu yönden bakıldığında akrabalığa göre geçici bir bağ olarak görülebilir.

Hele ki günümüzdeki komşuluk ilişkilerine bakıldığında pekde tesis edilemeyen bağlardır. Ancak komşunuz hemen sokağın karşısında yada iki kapı ötenizde oturmaktadır. Zor durumlarda, yardıma ihtiyacınız olduğunda en hızlı yetişebilecek kişilerdir.

Aralarında yakın dostluk kurulmuş komşular, komşuluğun değerini bilenler birbirlerine bu durumlarda yardımcı olurlar. Aynı şekilde iş, okul, sosyal çevreden edinilen dostluklarda zor durumlarında birbirlerine destek olurlar. İnsanlar sosyal varlıklardır ve birbirlerine ihtiyaç duyarlar.

Bu sadece maddi anlamda değil manevi olarakda böyledir. Komşu, akraba yada arkadaşınızın size borç para vermesi kadar halinizi hatırınızı sorması, derdinizi dinlemeside önemlidir. Sonuç olarak ihtiyacınız olduğunda size hiç yardımı dokunmayan bir akraba ile hemen yardımınıza koşacak bir komşu, dost arasında karşılaştırma yapmanız gerekirse komşunuzu yada arkadaşınızı seçersiniz.

Verdiği öğüt hayırlı komşu hayırsız akrabadan iyidir atasözü, gerçek sağlam dostluk ve komşular edinmeyi tavsiye etmek ve önemini vurgulamak için söylenir. İçinde geçen kelimeler hayır komşu akraba hısım. Sıkıntıya düşen kişi, öncelikle akrabalarından ilgi bekler, yardım ve iyilik umar.

Yardımlarını ve ilgilerini bizden esirgemeyen dostlarımız, komşularımız vardır. Onların bize olan yakınlığı, hiç bir ilgi ve yardımını görmediğimiz akrabalarımızdan daha fazladır. Bunun için hayırlı dost, hayırsız akrabadan daha iyidir.

İyi komşular iyi akrabalardan daha iyidir, atasözümüz ve komşularımız ve gördüğümüz kısa anlamı, ilgisi ve iyiliği bize akrabalarımızdan daha yakındır. Bazı yakınlıklar ve dostluklar akrabalıklarından daha güçlüdür. İnsanların gerçek arkadaşları yardımlarına koşar ve her dileklerini yerine getirmeye çalışırlar.

Bununla birlikte, akrabalar arasında kıskançlık, soğukluk veya ayrılık varsa, bundan fayda yoktur. Özellikle anlaşmazlık söz konusuysa, akrabalarından zarar görmesi mümkündür. Akrabalar kanla bağlanır ve bu bağ ömür boyu devam eder.

En yakın gördüğü insanlar genellikle akrabalardır. Amca, teyze, amca, hala, kuzen vb. Bu tür akrabaların birbirlerine yardım etmeleri, desteklemeleri beklenir.

Genel olarak, güçlü akrabalık bağları olan insanlar bu beklentiyi karşılar ve diğer akrabalarına yardım eder. İyi komşular iyi akrabalardan daha iyidir ve atalar sözünde belirtilen kötü akrabalar bu durumun gerekliliğini yerine getirmez ve akrabalarını desteklemez. Ancak akrabalık bağı devam ediyor.

Komşularımız, aynı mahalleyi, caddeyi veya daireyi paylaştığımız akrabalarımızdır. Akrabalık gibi kan bağları yoktur ve hareket ettiğinizde bu bağların kopması muhtemeldir. Bu açıdan akrabalıkla ilgili geçici bir bağ olarak görülebilir.

Özellikle bugün mahalle ilişkilerine baktığımızda pek iyi bir şekilde kurulmamışlar. Ancak, komşunuz caddenin karşısında ya da iki kapı ötede oturuyor. Zor durumlarda, yardıma ihtiyacınız olduğunda çabucak yetişebilen insanlardır.

Yakın arkadaşlıkları olan komşular ve mahallenin değerini bilenler bu durumlarda birbirlerine yardım ederler. Aynı şekilde, iş, okul ve sosyal çevreden edinilen arkadaşlıkların zor durumlarında da birbirlerine destek olurlar. İnsanlar sosyal varlıklardır ve birbirlerine ihtiyaç duyarlar.

Bu sadece maddi olarak değil, ruhsal olarak da. Komşunuzun, akrabanızın veya arkadaşınızın size para vermek kadar sorununuzu sormak ve sorununuzu dinlemek de önemlidir. Sonuç olarak, ihtiyaç duyduğunuzda size yardımcı olmayan bir akraba ile yardımınız için derhal koşacak olan bir komşu arasında bir karşılaştırma yapmanız gerekirse, komşunuzu veya arkadaşınızı seçersiniz.

Verilen öğüt komşundan daha iyidir ve atasözünün gerçek dostluk ve komşular önerdiği ve gerçekleştirdiği söylenir. İçindeki kelimeler komşu akraba değildir. Sıkıntılı kişi önce yardım ve iyilik umuduyla akrabalarından dikkat bekliyor.

Bizden yardım ve dikkatlerini çekmeyen dostlarımız ve komşularımız var. Bize olan yakınlıkları, herhangi bir ilgi ve yardım almadığımız akrabalarımızdan daha fazla. Bunun için, hayırlı arkadaş hayırsever bir akrabadan daha iyidir.

  • Hayırlı komşu hayırsız akrabadan iyidir atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Hayırlı komşu hayırsız akrabadan iyidir atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Hayırlı komşu hayırsız akrabadan iyidir atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Hayırlı komşu hayırsız akrabadan iyidir atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Hayırlı komşu hayırsız akrabadan iyidir atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Hayırlı komşu hayırsız akrabadan iyidir atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki H Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki H Harfi ile Başlayan Atasözleri