Haydan gelen huya gider

Kolay ve emeksiz kazanılan şeyler elden kolay çıkar. Sözün gerçek anlamında hay ve hü Allah demektir. Yani Allah'tan gelen, yine Allah'a gider anlamındadır bu söz.

Ancak halk arasında mecazi bir anlam kazanmıştır. Elde kalıcı olanlar, emek sarf edip alın teri dökerek kazanılan şeylerdir. Allah tan gelen, yine Allah'a gider.

Kolay ve emeksiz kazanılan şeyler kıymeti bilinmeden tekrar Allah'a döner. Bu atasözü içinde geçen hay ve hü gerçek anlamıyla Allah demektir. Yani Allah'tan gelen, yine Allah'a gider anlamındadır.

Ancak halk arasında zamanla mecazi bir anlam kazanarak akıllarda kalmıştır. Kalıcı tüm dünya varlıkları emek sarf edilerek ve alın teri dökerek kazanılan şeylerdir. Bedava kazanılan servet yine gereksiz yerlere sarfedilir.

Kolay ve zahmetsizce kazanılan şeylerin atılması kolaydır. Kelimenin gerçek anlamında, saman ve hüh Allah anlamına gelir. Başka bir deyişle, Allah'tan gelen bu kelime de Allah'a gider.

Ancak halk arasında mecazi bir anlam kazanmıştır. Kalıcı olanlar, çaba göstererek ve ter dökerek elde edilen şeylerdir. Tanrı'dan gelip tekrar Allah'a gider.

Kolayca ve zahmetsizce kazanılan şeyler takdir edilmeden Allah'a geri döner. Bu atasözündeki saman ve hü kelimenin tam anlamıyla Allah anlamına gelir. Başka bir deyişle, Allah'tan gelmek tekrar Allah'a gitmek demektir.

Bununla birlikte, zaman içinde insanlar arasında mecazi bir anlam kazandı ve akılda kaldı. Tüm kalıcı dünya varlıkları, çaba göstererek ve ter dökerek elde edilen şeylerdir. Ücretsiz olarak kazanılan servet yine gereksiz yerlere harcanıyor.

  • Haydan gelen huya gider atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Haydan gelen huya gider atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Haydan gelen huya gider atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Haydan gelen huya gider atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Haydan gelen huya gider atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Haydan gelen huya gider atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki H Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki H Harfi ile Başlayan Atasözleri