Hekimden sorma çekenden sor

Bir hastanın ne çektiğini, hekim değil hasta bilir. Çünkü ateş düştüğü yeri yakar. Bunun gibi bir derde düşenin, bir felakete uğrayanın, sıkıntılar içinde kıvrananın çektiği çileyi, ancak kendisi bilir, çare sunan, çözüm yolu gösterenler değil.

Bir sıkıntının acısını ancak onu çeken bilir. Bazen, belli bir konuyu yaşayan kişi, yaşamayan kişiden daha iyi o konuyu bilip anlayabilir. Bir işi bizzat yapan kimse, onun sadece ilmini bilenden öndedir.

Çünkü ilmini bilen, işin teorisi aşamasından henüz pratiğe geçmemiştir. Bundan dolayı hastanın ne çektiğini doktor tam olarak bilemez, fakat hasta bilir. Bir sıkıntının acısını, çare gösteren kimse değil, onu çeken bilir.

Doktor değil hasta, hastanın ne acı çektiğini bilir. Çünkü ateş düştüğü yerde yanıyor. Sadece böyle acı çeken, bir felaketten muzdarip olan veya sıkıntı çeken kişiler, çözüm öneren ve çözüm sunanlardır.

Sadece bir sorunun acı çektiğini bilir. Bazen, belirli bir konuyu deneyimleyen bir kişi, o konuyu anlamayan kişiden daha iyi anlayabilir ve anlayabilir. Şahsen iş yapan bir kişi tek bilgisinin önünde.

Çünkü bilgisini bilen, henüz çalışma aşaması teorisinden uygulamaya geçmedi. Bu nedenle, doktor hastanın ne acı çektiğini tam olarak bilmez, ancak hasta bilir. Bir sorunun acısını düzelten değil, acı çeken kişidir.

  • Hekimden sorma çekenden sor atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Hekimden sorma çekenden sor atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Hekimden sorma çekenden sor atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Hekimden sorma çekenden sor atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Hekimden sorma çekenden sor atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Hekimden sorma çekenden sor atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki H Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki H Harfi ile Başlayan Atasözleri