Her şeyin yenisi dostun eskisi (makbuldür)

Sürekli kullanılan eşya yıpranır, eskir, gözden düşer, gittikçede insana sıkıntı verir, yenisini aratır. Ancak dostluk böyle değildir. Dostluk eskidikçe güç ve değer kazanır.

Çünkü birçok hatıralar birlikte yaşanmış, birlikte birçok imtihandan geçilmiş, bağlar gittikçe sağlamlaşmıştır. Eski dostluk içten olduğu için aranır, yeni dostluklar ise henüz gönüllerde kökleşmediği için pek makbul değildir. Eski, yıpranmış, bozulmuş şeyleri kullanmak, insana sıkıntı verir.

Yeni şey hoşa giderek kullanılır. Eskilik ancak dostlukta değer taşır. Çünkü eski dostluk, birçok sınav geçirmiş, pekiştirilmiştir, unutulmaz hatıralarla iki tarafı birbirine bağlamıştır.

Kullanılan şeyler sürekli yıpranır, yıpranır, gözden düşer, insanlara sorun çıkarır ve yeni bir şey arar. Ama arkadaşlık öyle değil. Arkadaşlık yaşlandıkça güç ve değer kazanır.

Birçok anı birlikte yaşandığından, birçok test birlikte geçti ve bağlar daha da güçlendi. Samimi olduğu için eski dostluk aranır ve yeni kalpler kabul edilemez çünkü henüz kalplere dayanmaz. Eski, yıpranmış, hasarlı şeyleri kullanmak insanlara sorun çıkarır.

Yeni şey hoş bir şekilde kullanılıyor. Antik çağın sadece dostlukta değeri vardır. Eski dostluk birçok sınavı geçtiği için, iki tarafı unutulmaz anılarla birleştirerek güçlendirildi.

  • Her şeyin yenisi dostun eskisi (makbuldür) atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Her şeyin yenisi dostun eskisi (makbuldür) atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Her şeyin yenisi dostun eskisi (makbuldür) atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Her şeyin yenisi dostun eskisi (makbuldür) atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Her şeyin yenisi dostun eskisi (makbuldür) atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Her şeyin yenisi dostun eskisi (makbuldür) atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki H Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki H Harfi ile Başlayan Atasözleri