Her horoz kendi çöplüğünde öter

Herkes ancak kendi çevresinde bir değer taşır, kuvvet bulur ve sözünü geçirebilir. Çünkü asıl yeri orasıdır, bağlıları çevresindedir, orada güvence altındadır, orada rahat etmektedir. Herkes ancak kendi çevresinde bir değer taşır ve sözünü orada geçirebilir.

Kişi kendi malı olan bir mekanda istediği gibi, özgürce hareket eder. Aynı şekilde kişi, kendisini seven, saygı gösteren, değer veren kişilerin olduğu çevrede rahat eder, sözünü geçirebilir ve kendini dahada güvende hisseder. Bir kişinin kendi malı olan yerde yada kendisine çok bağlı bulunan çevrede sözü geçer.

Bir kişinin kendi malı olan yerde yada kendisinin çok sevildiği çevrede sözü daha çok geçer. İnsan daima yaşadığı çevrede sayılır ve hükmünü yürütür. Herkes sadece değer taşıyabilir, güç bulabilir ve konuşabilir.

Çünkü gerçek yer orada, halkı etrafta, orada güvende, orada rahat. Herkes kendi çevresinde sadece bir değere sahip olabilir ve sözünü orada tutabilir. Kişi istediği gibi kendi alanında özgürce hareket eder.

Benzer şekilde, kişi seven, saygı duyan ve değer veren, sözünü geçebilen ve daha güvende hissedebilen insanların ortamında rahattır. Bir kişi kendi mülkünde veya ona çok bağlı bir ortamda belirtilir. Bir kişinin mülkü olduğu bir yerde veya sevildiği ortamda daha fazla söz vardır.

İnsan her zaman çevresine sayılır ve yargısını yürütür.

  • Her horoz kendi çöplüğünde öter atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Her horoz kendi çöplüğünde öter atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Her horoz kendi çöplüğünde öter atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Her horoz kendi çöplüğünde öter atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Her horoz kendi çöplüğünde öter atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Her horoz kendi çöplüğünde öter atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki H Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki H Harfi ile Başlayan Atasözleri