Her işte bir hayır vardır

Kişi, kötümserliğe kapılmamak için olup biten her işi hayra yormalıdır. Olmuş bitmiş bir işi, değiştirmek, engellemek elimizde olmadığına göre hayra yormak gerekir. Böyle yapmak boşuna üzülmemenizi ve sıkıntı çekmemenizi sağlar.

Yaşadığımı bazı olaylarlar başlangıçta çok kötü gibi görünsede, zamanla hakkımızda daha hayırlı olduğu ortaya çıkar. Uçağını kaçıran biri uçağı kaçırdığına üzülürken, uçak düştü haberini aldığında üzüntüsü kendi adına sonsuz bir sevince dönecektir. Olup biten bir işibaşka biçime sokmak elimizde olmadığına görehayra yormak gerekir.

Bu, insanı kötümserlikten kurtarır. Olmuş bitmiş bir işi, değiştirmek, engellemek elimizde olan bir şey olmadığı için bu durumu hayra yormamız gerekir. Çünkü bu olan bitmiş işi düşünerek boşuna üzülür ve sıkıntı çekeriz.

Ayrıca bu yaşadığımız bazı olaylar başta kötü gibi gözüksede er ya da geç bizim için hayırlısının bu şekilde olduğunu anlarız. Kötümserlikten kaçınmak için yapılan her işe hayranlık duyulmalıdır. Bitmiş bir işimiz olmadığından, değiştirmek veya önlemek için, yorulmak gerekir.

Bunu yapmak, endişelenmenize ve boşuna acı çekmenize izin vermez. Yaşadığım bazı olaylar ilk başta çok kötü görünse de, zaman içinde bizim için daha faydalı olduğu ortaya çıktı. Uçağını kaçıran biri uçağı kaçırdığı için üzülürken, uçağın düştüğü haberi alındığında üzüntüsü kendisi için sonsuz bir neşeye dönüşecekti.

Başka bir formda olan bir şeye sahip olmadığımız için onu yormalıyız. Bu insanları karamsarlıktan kurtarır. Bitmiş bir işi değiştirmek veya önlemek için hiçbir şeyimiz olmadığı için, ona bakmak zorundayız.

Çünkü üzüldük ve biten işi bitiriyoruz. Ayrıca, deneyimlediğimiz bazı olayların başlangıçta kötü görünse de, bunun bizim için en iyisi olduğunu yakında anlıyoruz.

  • Her işte bir hayır vardır atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Her işte bir hayır vardır atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Her işte bir hayır vardır atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Her işte bir hayır vardır atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Her işte bir hayır vardır atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Her işte bir hayır vardır atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki H Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki H Harfi ile Başlayan Atasözleri