Herkesin aklı bir olsa koyuna çoban bulunmaz

Herkes aynı şeyi bilse ve yapabilseydi, geri kalan işleri yapacak kimse bulunamazdı. Herkes aynı işi bilse ve yapsa, diğer işleri yapacak kimse bulunmaz ve o işler yapılmazdı. Bu bakımdan, her iş için o işi yapacak yetenekte insan gerekir.

Çeşitli işler, çeşit çeşit yetenekli kişilerle başarılabilir. Herkes aynı şeyi bilse ve yapabilseydi, geri kalan işleri yapacak kimse bulunmazdı. İnsanlar akıl ve yetenek yönünden eşit olsalardı, basit ve sıradan iş yapan kimse bulunmazdı.

Oysa dünyanın işleri her seviyeden insana göredir. Bundan dolayı Allah insanları yetenek ve akıl yönünden farklı yaratmıştır. Aksi halde dünyanın düzeni işlemez, bazı işler yüzüstü kalırdı.

Herkes biliyor ve aynı şeyi yapabilseydi, gerisini kimse yapamazdı. Herkes aynı işi bilseydi ve yapsaydı, başka işler yapacak kimse olmazdı ve bu işler yapılmazdı. Bu bağlamda, her iş için işi yapabilen bir kişi gereklidir.

Çeşitli yetenekli kişilerle çeşitli işler yapılabilir. Herkes biliyor ve aynı şeyi yapabilseydi, gerisini kimse yapmazdı. İnsanlar akılda ve yetenekte eşit olsaydı, basit ve sıradan işler yapan kimse yoktu.

Bununla birlikte, dünyanın eserleri her seviyedeki insanlar içindir. Dolayısıyla Tanrı insanları yetenek ve akıl açısından farklı yarattı. Aksi takdirde, dünyanın düzeni çalışmazdı ve bazı işler karşı karşıya kalacaktı.

  • Herkesin aklı bir olsa koyuna çoban bulunmaz atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Herkesin aklı bir olsa koyuna çoban bulunmaz atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Herkesin aklı bir olsa koyuna çoban bulunmaz atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Herkesin aklı bir olsa koyuna çoban bulunmaz atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Herkesin aklı bir olsa koyuna çoban bulunmaz atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Herkesin aklı bir olsa koyuna çoban bulunmaz atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki H Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki H Harfi ile Başlayan Atasözleri