Hocanın (öğretmenin) vurduğu yerde gül biter

Öğretmen ne yaptığını bilen adamdır. Eğer bir öğrenciye vurmayı gerekli görmüşse, bunu mutlaka eğitmek amacıyla yapmıştır. Sakın ola ki, bu tavrından ötürü ona darılıp gücenmeyiniz.

Tam tersine onun bu tavrından ötürü sevininiz. Çünkü onun vurduğu yerde meydana gelen kızarıklık, öğrencinin yarın yapacağı yanlışlıklardan, edineceği kötü alışkanlıklardan kurtuluşunun bir işareti olarak görülmelidir. Milletimiz, çocuklarını emanet ettiği öğretmenine büyük değer verir.

O kadar ki, gönül meyvesi evladına kendisi bir fıske bile vuramazken, hocasının tokatını gül yerine koyar. İnsanımıza göre, öğretmen gerekli görürse çocuğu döver. Attığı dayağı, gücenmek şöyle dursun, nimet gözüyle bakılır ve dayağın yaptığı kızartı, vücutta açılmış gül diye nitelendirilir.

Öğretmen ne yaptığını bilen adamdır. Bir öğrenciyi vurmayı gerekli görürse, onu eğitmek için yaptı. Bu tutumdan rahatsız ve rahatsız olmayın.

Aksine, bu tutumdan mutludur. Vurduğu yerde meydana gelen döküntü, öğrencinin yarın yapacağı hatalardan kurtulmasının ve kazanacağı kötü alışkanlıkların bir işareti olarak görülmelidir. Milletimiz, çocuklarına emanet ettiği öğretmenine değer verir.

Öyle ki, kalbinin meyvesi bir oğlunu hafifçe vuramazken, öğretmeninin tokatını bir gül yerine koyar. Halkımıza göre, öğretmen gerekli görürse çocuğu dövüyor. Darbe, kırılmakla birlikte, atma nimet gözüyle kabul edilir ve atma ile yapılan allık vücutta açılan bir gül olarak tanımlanır.

  • Hocanın (öğretmenin) vurduğu yerde gül biter atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Hocanın (öğretmenin) vurduğu yerde gül biter atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Hocanın (öğretmenin) vurduğu yerde gül biter atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Hocanın (öğretmenin) vurduğu yerde gül biter atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Hocanın (öğretmenin) vurduğu yerde gül biter atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Hocanın (öğretmenin) vurduğu yerde gül biter atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki H Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki H Harfi ile Başlayan Atasözleri