Hocanın (imamın) dediğini yap (söylediğini dinle) arkasından gitme (yaptığını yapma)

Bir din görevlisinin anlattıkları dinin buyruklarıdır. Ancak insan beşerdir, şaşar. Oda hatalı, kusurlu olabilir, hatta bile bile yanlışda yapabilir, söyledikleriyle yaptıkları birbiriyle çelişebilir.

Bu bakımdan dikkatli ol, bu gibi yanlış yola sapmışların peşinden, onlar dinin buyruklarını anlatıyorlar diye sakın gitme. Bazı insanlar, hocanın dinle ilgili öğütlerini doğru ve yerinde, yaşadığı hayat tarzının ve olaylar karşısındaki tavrının ise yanlış olduğunu düşünür. Bu atasözü, söylediği ile yaptığı çelişkili olan kimseler için doğrudur.

Dini bir memur tarafından söylenen dinin emiridir. Ama insan insandır, şaşırır. Oda yanlış, kusurlu veya hatta yanlış olabilir ve söyledikleri birbiriyle çatışabilir.

Bu yüzden dikkatli olun, böyle yanlış yola girmiş olanların peşinden gitmeyin, çünkü onlar dinin emirlerini söylüyorlar. Bazı insanlar öğretmenin din hakkındaki tavsiyelerinin doğru ve uygun olduğunu ve yaşam tarzının ve olaylara karşı tutumunun yanlış olduğunu düşünür. Bu atasözü söylediklerine aykırı olanlar için geçerlidir.

  • Hocanın (imamın) dediğini yap (söylediğini dinle) arkasından gitme (yaptığını yapma) atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Hocanın (imamın) dediğini yap (söylediğini dinle) arkasından gitme (yaptığını yapma) atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Hocanın (imamın) dediğini yap (söylediğini dinle) arkasından gitme (yaptığını yapma) atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Hocanın (imamın) dediğini yap (söylediğini dinle) arkasından gitme (yaptığını yapma) atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Hocanın (imamın) dediğini yap (söylediğini dinle) arkasından gitme (yaptığını yapma) atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Hocanın (imamın) dediğini yap (söylediğini dinle) arkasından gitme (yaptığını yapma) atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki H Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki H Harfi ile Başlayan Atasözleri