Irmak kenarına çeşme yapılmaz

Bir yerde ihtiyacı karşılayan bir şey varsa, onun yanına yine aynı ihtiyaca yönelik ve üstelikde daha küçük bir şeyi yapmak gereksizdir, ayrıca bu, boşuna bir çabadır, geri durmak gereklidir. Zaten var olan ve herkesin işine yarayan bir şeyin yanına aynı işi görmek üzere benzerini yapmak boşunadır. Herkesin işine yarayan bir şeyin yanına aynı işlevi görecek daha zayıf bir şeyi eklemenin hiç gereği yoktur.

Yeni bir şey yapılacaksa gerçekten ihtiyaç olan bir yere yapılmalıdır. Yapılan işin mantığa uygun olması önemlidir. İhtiyaç olmayan bir yere yapılan yatırım boş yere yapılmış olur.

Birbirine zıt verimlilikte iki kurum veya sosyal müessesenin, aynı ortamda varlıklarını sürdürmeleri zordur. Zaten varolan ve herkesin istifade edebildiği şeyin yanına, aynı işi görmek üzere daha yetersizini ve zayıfını eklemek akıllılık değildir. Böyle bir gayret boşuna yorulmaktır.

Var olan ve herkesin hizmetine sunulmuş bir şeyin yanına onunla aynı işi gören, ondan daha kullanışsız bir şey yapmak akıllıca değildir. Bir yerde ihtiyacı karşılayan bir şey varsa, aynı ihtiyaç için bir şey yapmak gereksizdir ve aynı zamanda daha küçüktür, bunun yanı sıra boşuna bir çaba, geri durmak gerekir. Zaten var olan ve herkes için çalışan bir şeye benzer bir şey yapmak boşuna.

Herkes için işe yarayan bir şeye aynı şeyi yapacak daha zayıf bir şey eklemeye gerek yoktur. Yeni bir şey yapılacaksa, gerçekten ihtiyaç duyulan yerde yapılmalıdır. Yapılan çalışmanın mantıklı olması önemlidir.

İhtiyaç duyulmayacak bir yere yatırım boşuna olur. İki kurumun veya zıt verimliliğe sahip sosyal kurumların aynı ortamda hayatta kalması zordur. Zaten var olanı eklemek ve herkesin yararlanabileceği şeyleri eklemek, aynı işi görmek için gittikçe daha az eklemek akıllıca değildir.

Böyle bir çaba boşuna yorulmaktır. Ondan daha yararsız bir şey yapmak akıllıca değil, aynı şey herkes için var olan ve mevcut olanla aynı şeyi yapıyor.

  • Irmak kenarına çeşme yapılmaz atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Irmak kenarına çeşme yapılmaz atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Irmak kenarına çeşme yapılmaz atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Irmak kenarına çeşme yapılmaz atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Irmak kenarına çeşme yapılmaz atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Irmak kenarına çeşme yapılmaz atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki I Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki I Harfi ile Başlayan Atasözleri