Lokma çiğnenmeden yutulmaz

Her iş bir emekle yapılır. Emek, çaba ve diğer yardımcı güçleri sarf etmeden bir şey elde edilemez. Alın teri dökülmeden kazanılan şeyden hayır gelmez.

Nasıl ki çiğnemeden yuttuğumuz şey midemize zarar veriyorsa, emek vermeden elde ettiğimiz şeyde bize zarar verir, çünkü helal değil, haramdır. O halde bir şey elde etmek istiyorsak çalışmak, alın teri dökmek ve emek vermek zorundayız. Dünyaya gelen her canlı, hayatını sürdürebilmek için çaba harcamak zorundadır.

İnsan, her zaman daha güzel bir hayat yaşayabilmenin peşindedir. Bunun içinde maddi kazanç elde etmek gerekir, kazanmak kolay değildir. Çalışıp çabalamak, alın teri dökmek, emek harcamak gerekir.

Genelleyecek olursak bir işin istenildiği gibi sonuçlanması için gereken çaba ve çalışma yapılmalıdır. Çalışmadan yaşamak mümkün değildir. En kolay iş bile bir emek harcamayı gerektirir.

Ağıza alınan lokmayı bile çiğnemek gibi bir çalışma ile yutmamız mümkün olur. Her iş çok çaba ile yapılır. Çaba, çaba ve diğer yardımcı kuvvetler olmadan hiçbir şey elde edilemez.

Ter dökmeden elde edilenlerden hayır gelmez. Tıpkı çiğnemeden yuttuğumuz şey midemize zarar verir, çaba harcamadan elde ettiğimiz şeylere zarar verir, çünkü helal değil haramdır. Eğer bir şey almak istiyorsak, çalışmak, ter dökmek ve çaba sarf etmek zorundayız.

Dünyaya gelen her canlı, hayatta kalmak için çaba göstermek zorundadır. İnsan her zaman daha iyi bir hayat yaşamaya çalışır. Finansal kazanç elde etmek gerekir, kazanmak kolay değildir.

Çalışmak ve çabalamak, ter dökmek, emeğe ihtiyaç vardır. Genelleme yapacaksak, bir işi istediğiniz gibi tamamlamak için çaba ve çalışmalar yapılmalıdır. İşsiz yaşamak mümkün değil.

En kolay iş bile çaba gerektirir. Ağız dolgusunu bile çiğneme gibi bir işle yutmak mümkündür.

  • Lokma çiğnenmeden yutulmaz atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Lokma çiğnenmeden yutulmaz atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Lokma çiğnenmeden yutulmaz atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Lokma çiğnenmeden yutulmaz atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Lokma çiğnenmeden yutulmaz atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Lokma çiğnenmeden yutulmaz atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki L Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki L Harfi ile Başlayan Atasözleri