Malın iyisi boğazdan geçer

Kişinin, yiyemediği malının bir değeri yoktur. Yokluk içinde olan kimsenin harcayacak parası, malı yoktur. İnsan malını yiyemedikten sonra o mal bir işe yaramaz, onun yoksuldan bir farkı yoktur.

Malın işe yarayabilmesi, ancak sahibinin malını harcayabilmesi, yiyebilmesiyle mümkündür. Malın işe yaraması, sahibinin onu kullanabilmesi, yiyebilmesi ile olur. Kişi malını yiyemedikten sonra o mal neye yarar.

İyi mal, bizim işimize yarayan ve ihtiyaçlarımızı karşılayandır. Onun haricinde bizim olmayan, işimizi görmeyen mal iyide olsa yararlanamadığımız sürece bize bir faydası olmaz. Bir kişinin yiyemediği mülkünün değeri yoktur.

Yoksulluk içinde hiç kimsenin harcayacağı para ya da para yok. İnsan mülkünü yiyemedikten sonra, işe yaramaz, yoksullardan farklı değildir. Mülkün sadece sahibi harcayabilir ve yiyebilirse çalışması mümkündür.

İyi işler olduğunda, sahibi kullanabilir, yiyebilir. Kişinin mülkünü yiyememesi sonra ne kadara mal olur? Bizim için işe yarayan ve ihtiyaçlarımızı karşılayan iyi maldır. Bunun dışında, eğer bizim olmayan, çalışmayan mallar iyi durumda ise, bize fayda sağlamayacağız.

  • Malın iyisi boğazdan geçer atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Malın iyisi boğazdan geçer atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Malın iyisi boğazdan geçer atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Malın iyisi boğazdan geçer atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Malın iyisi boğazdan geçer atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Malın iyisi boğazdan geçer atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki M Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki M Harfi ile Başlayan Atasözleri