Mal canın yongasıdır

İnsan, malına gelen zarardan, canına gelmişçesine acı duyar. Çünkü onu kazanırken çok uğraşmış, canını dişine takmış, didinip durmuş ve mal sanki onun bir organı gibi olmuştur. Can her şeyden kıymetlidir.

Zorluklarla elde edilen malda cana yakın değer taşır. Malına zarar gelen bir kimse, canına bir zarar geliyormuş gibi üzüntü duyar. Yonga, kesilen, yontulan, rendelenen bir şeyden çıkan parça.

Bir can ihtiyacını karşılamadan yaşamaz. Ama can ihtiyaçlarını karşılayarak güzel yaşar. İnsan hayatını ancak malla sürdürebilir.

Ağacı dış tehlikelerden koruyan nasıl kabuğu ise, insanın başına gelecek zorluklardan korunmasıda malla mümkündür. Bu açıdan bakılınca mal canın bir parçası gibidir. Malına zarar gelen kimse, canından bir parçası gidiyormuş gibi üzülür.

İnsan malına gelen zarardan, kendi canına zarar gelmiş gibi acı çeker. Bu nedenle malına sahip çıkar, onu korumak için elinden geleni yapar. İnsan için malın bir değeri vardır, ona zarar gelmesini istemez.

İnsan, canlanıyormuş gibi mülküne verilen zarardan muzdariptir. Çünkü onu kazanırken çok denedi, kalbini dişlerine aldı, durdu ve mallar onun bir organı haline geldi. Hayat her şeyden değerlidir.

Zorluklardan elde edilen mallar için dost bir değere sahiptir. Malına zarar veren herkes hayatı için üzülecektir. Çip, kesilmiş, yontulmuş, rendelenmiş bir şeyden çıkan parçadır.

Bir yaşamın ihtiyacını karşılamadan yaşamaz. Ama hayatının ihtiyaçlarını karşılayarak güzel yaşıyor. İnsan yaşamını ancak mallarla sürdürebilir.

Ağacı dış tehlikelerden koruduğu gibi, ağacı oluşacak zorluklardan korumak da mümkündür. Bu açıdan, mülkiyet hayatın bir parçası gibidir. Mülküne zarar veren herkes hayatını kaybediyormuş gibi üzülecektir.

Sanki kendi hayatından acı çekiyormuş gibi insan malına zarar verir. Bu nedenle mülküyle ilgilenir ve onu korumak için elinden geleni yapar. İnsan için mülkün değeri vardır, ona zarar vermek istemez.

  • Mal canın yongasıdır atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Mal canın yongasıdır atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Mal canın yongasıdır atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Mal canın yongasıdır atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Mal canın yongasıdır atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Mal canın yongasıdır atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki M Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki M Harfi ile Başlayan Atasözleri