Martta yağmasın nisanda dinmesin

Kış mevsiminde kar yağar, martta yağış olmaz, nisandada çok yağmur yağarsa o yıl bereketli ve bolluk olur, kazançlı çıkan çiftçinin yüzü güler. Ekin için, martta yağmur yağması zararlı, nisanda çok yağması yararlıdır. İnsanoğlu hayatını yaşamak için idame ettirmek için önündeki engellere hazırlıklı olarak çoğu amacına girişimde bulunur.

Bu girişim öncesinde ön hazırlık yapmak amacıyla veya doğru zamanı yakalamak için vakit kazanmak istediğinde olası kötü durumların bu süreçte değil, amacını gerçekleştirdikten sonra olmasını ister. Bunun için dualar eder, çevresindekileri uyarır ve Allah'a yalvarır. İşe başlamadan önce başa gelecek kötü süreç bu işin daha kötüye gitmesine kişilerin istek ve şevklerinin kırılmasına neden olur.

İş kazanıldıktan sonra başa gelecek kötü olaylar hayat akışını diğerine göre çok etkilemez bir durum olur. Kış mevsiminde kar yağarsa, Mart ayında yağmur olmaz, Nisan ayında yağmur yağarsa, o yıl bol ve bol olacak, kazançlı çiftçinin yüzü gülecek. Mahsul için, Mart ayında yağmur yağmak, Nisan ayında yağmur yağmak yararlıdır.

İnsanlık hayatını canlı tutabilmek için karşılaştığı engellere hazırlık olarak hedeflerinden en iyi şekilde yararlanır. Bu girişimden önce hazırlık yapmak veya doğru zamanı yakalamak için zaman kazanmak istediğinde, bu süreçten sonra değil, amacına ulaştıktan sonra olası kötü durumları istiyor. Bunun için dua ediyor, etrafındaki insanları uyarıyor ve Allah'a yalvarıyor.

İşe başlamadan önce gerçekleşecek kötü süreç, bu işin daha da kötüleşmesine neden olur ve insanların arzuları ve coşkuları kırılır. İş kazanıldıktan sonra gerçekleşecek kötü olaylar yaşam akışını diğerinden daha fazla etkilemez.

  • Martta yağmasın nisanda dinmesin atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Martta yağmasın nisanda dinmesin atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Martta yağmasın nisanda dinmesin atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Martta yağmasın nisanda dinmesin atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Martta yağmasın nisanda dinmesin atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Martta yağmasın nisanda dinmesin atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki M Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki M Harfi ile Başlayan Atasözleri