Mirasa nereye gidiyorsun? demişler esip yağmaya sürüp savurmaya demiş

İnsan türlü zorluklarla ve emek sarf ederek kazandığı, biriktirdiği parayı harcamaya kıyamaz. Ancak miras olarak gelen parayı harcamaktan, tüketmekten çekinmez. Erdemsiz ve niteliksiz insanların eline yorulmadan veya uğraşmadan gelen mal, mülk, para ve benzeri miraslar kıymet bilinmeden hunharca harcanır.

Saçılıp savrularak kıymeti bilinmez. Oysa ki, onu o hale getirmeye çalışan insanlar ne emekler harcamışlar, ne kadar yorulmuşlardır. Miras, densiz insanlara son hazırlar.

Sonuç olarak kişiye değil bu malın çokluğuna bahane bulunur, mal azdırdı denir. Aslında durum kesinlikle bu değildir. İnsanlar kazandıkları ve kazandıkları parayı güçlüklerle ve çabalarla harcayamazlar.

Ancak, miras kalan parayı harcamaktan veya tüketmekten çekinmez. Yoksul kalmadan veya mücadele etmeden kalifiye olmayan ve kalifiye olmayan kişilerin eline geçen mallar, mülk, para ve benzeri miras, kıymetsizce harcanır. Değeri saçılma ile bilinmemektedir.

Ancak, insanlar onu bu kadar yormak için ne kadar çaba harcadılar. Miras ilgisiz insanlar için sonunu hazırlar. Sonuç olarak, kişiye değil, bu iyiliğin bolluğuna bir mazeret vardır ve iyiliğe kurban denir.

Aslında, bu kesinlikle böyle değil.

  • Mirasa nereye gidiyorsun? demişler esip yağmaya sürüp savurmaya demiş atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Mirasa nereye gidiyorsun? demişler esip yağmaya sürüp savurmaya demiş atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Mirasa nereye gidiyorsun? demişler esip yağmaya sürüp savurmaya demiş atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Mirasa nereye gidiyorsun? demişler esip yağmaya sürüp savurmaya demiş atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Mirasa nereye gidiyorsun? demişler esip yağmaya sürüp savurmaya demiş atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Mirasa nereye gidiyorsun? demişler esip yağmaya sürüp savurmaya demiş atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki M Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki M Harfi ile Başlayan Atasözleri