Misafirin umduğu ev sahibine iki öğün olur

Misafir, ev sahibinin kendine çok şeyler ikram edeceğini umar ama beklediklerini bulamayabilir. Bir yere misafir olan kişi, ev sahibinin kendisine özel olarak yapılmış çok güzel şeyler ikram edeceğini düşünebilir. Ancak umduğuna kavuşamaz, çünkü ev sahibi, evde ne varsa onu ikram eder.

Bu bakımdan özel yiyeceklerle ağırlanacağını düşünmemelidir. Bazen elimize geçenler beklentilerimizin altında kalabilir. Konuk, ne denli gerçekleşebileceğini düşünmeden ev sahibinin kendisine çok şeyler ikram edeceğini umar.

Ama bakar ki sofrada umdukları yok. Zararlı olarak nitelendirilebilecek misafirlerimiz elbette bulunur. Bu erdemsiz kişiler gittikleri yerde çok daha fazlasını ararlar.

Belki de evinde veya başka bir yerde bulamayacakları kadar isterler, bunun hakkında dileklerde bulunurlar. Oysa ev sahibi misafirini doyurmak için bir günde yiyeceği tüm nimetleri önüne serer. Bu yüzden misafirliğin süresi.

Gün olarak anılmıştır. Misafir, ev sahibinin ona çok şey sunmasını umuyor, ancak beklediklerini bulamayabilir. Misafir olan kişi, ev sahibinin onun için özel olarak yapılmış çok güzel şeyler sunacağını düşünebilir.

Ancak, umduğu şeyi başaramaz çünkü ev sahibi evde ne varsa sunar. Bu bağlamda, özel yiyeceklerle ağırlanacağını düşünmemelidir. Bazen elde ettiğimiz şey beklentilerimizin altında olabilir.

Konuk, ev sahibinin ne kadar uzakta gerçekleştirilebileceğini düşünmeden ona birçok şey sunmasını umuyor. Ama görünüşe göre masada hiç umutları yok. Tabii ki, zararlı olarak tanımlanabilecek misafirlerimiz bulunur.

Bu erdemli insanlar gittikleri her yerde daha fazlasını ararlar. Belki evde veya başka bir yerde bulabildiklerinden daha fazlasını isterler, bununla ilgili istekler yaparlar. Ancak, konukları beslemek için ev sahibi bir günde yiyeceği tüm nimetleri sunar.

Böylece kalış süresi. O gün denirdi.

  • Misafirin umduğu ev sahibine iki öğün olur atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Misafirin umduğu ev sahibine iki öğün olur atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Misafirin umduğu ev sahibine iki öğün olur atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Misafirin umduğu ev sahibine iki öğün olur atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Misafirin umduğu ev sahibine iki öğün olur atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Misafirin umduğu ev sahibine iki öğün olur atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki M Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki M Harfi ile Başlayan Atasözleri