Mum dibine ışık vermez

Konumu ve yapısı gereği etrafına ışık saçan mum, kendi dibini aydınlatamaz. Güçlü kişilerde uzaktakileri kollayıp kayırdıkları ve çokça yardım yaptıkları gibi kendi yakınlarına o kadar fayda sağlayamazlar. Çünkü onlar her şeyden önce çıkarlarını düşünen insanlar olmaktan uzaktırlar.

Etkili kişi kendi yakınlarına yardımcı olamaz. Özelliği ve yapısı gereği etrafına ışık saçan mum, kendi dibini aydınlatamaz. Çünkü onlar her şeyden önce çıkarlarını düşünen insanlar olmaktan uzaktırlar, kendi yakınlarını kayırmaktan çekinirler.

Bir kimse, başkalarına bol bol yaptığı yardımı kendi yakınlarına yapmaz. Kadri yüce, üstün ahlak ve nitelikleri olan kimsenin kıymetini yakın çevresi pek takdir etmez. Bir insan olarak bazı konularda onlar gibi davrandığı için bizim gibi biri, oda yiyip içiyor, oturup kalkıyor diye düşünürler.

Dağın görkemini görmek için ona uzaktan bakmak gerekir. Konumu ve yapısı nedeniyle etrafta parlayan mum altını aydınlatamaz. Güçlü insanlarda, akrabalarına uzak olanları izledikleri ve çok yardım ettikleri kadar fayda sağlayamazlar.

Çünkü her şeyden önce çıkarlarını düşünen insanlar olmaktan uzaklar. Etkili kişi akrabalarına yardım edemez. Özelliği ve yapısı nedeniyle etrafta parlayan mum altını aydınlatamaz.

Çıkarlarını her şeyden önce düşünen insanlar olmaktan uzak oldukları için, akrabalarını tercih etmekten korkuyorlar. Bir kişi yardımlarını kendilerine yakın olanlara vermez. Kadri yüce, üstün ahlaki ve niteliklere sahip kimsenin değerini takdir etmez.

Bir insan olarak, onlar gibi davranıyorlar, bizim gibi birinin bir oda yiyor ve içiyor, oturuyor ve kalkıyorlar. Dağın ihtişamını görmek için, uzaktan bakmak gerekir.

  • Mum dibine ışık vermez atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Mum dibine ışık vermez atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Mum dibine ışık vermez atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Mum dibine ışık vermez atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Mum dibine ışık vermez atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Mum dibine ışık vermez atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki M Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki M Harfi ile Başlayan Atasözleri