Namaza meyli olmayanın kulağı ezanda olmaz

Müslümanların günde beş kez yapmaları dince buyurulan ve dua okuyarak kıyam, rükü, sücut, kuut denilen beden durumlarını, kuralınca tekrarlayarak yüce Allah'a edilen bir ibadettir namaz. Buna salatda denir. Namaza çağrı işaretide ezandır.

Namazı gerçekten kendine bir görev bilmiş olanlar, onun vaktini dört gözle beklerler ve onun çağrı işareti olan ezanada kulak verirler. Namaz ve ezan arasındaki bu ilişkiden hareketle, atasözü şu anlamı vermek için söylenir, kişi bir işin esasıyla ilgileniyor ve ona karşı istek duyuyorsa, o şeyin ayrıntılarıylada ilgilenir, istemiyor ve ilgilenmiyorsa ayrıntılarıylada uğraşmaz. Kişi, yapmak istemediği işin ayrıntılarıyla ilgilenmez.

Namaz kılmak isteyenler için, okunan ezanların bir anlamı ve önemi vardır. Benzer biçimde insan bir şeyle ilgileniyor ve ona karşı istek duyuyorsa, o şeyin ayrıntılarıylada ilgilenir, onunla ilgili konuları merak eder, istemiyor ve ilgilenmiyorsa ayrıntılarıyla uğraşmaz, önemseyip ilgilenmez. Meyil, eğilim, ilgi, alaka.

İnsanlar ilgi duydukları ve gönül verdikleri şeylere karşı duyarlı olurlar. Bir işle alakası olmayan, ona ait olan şeylerde ilgi duymaz. Dua, Müslümanlara günde beş kez verilen bir duadır ve dua ederek, kuralı tekrarlayarak vücudun durumunu, yani qiyama, suku, vücut, kuut'u tekrarlar.

Buna salat denir. Dua çağrısı tabelaya aittir. Dua görevini gerçekten bilenler, zamanını dört gözle bekliyor ve çağrı işareti ezhan'a kulak veriyor.

Dua ve ezan arasındaki bu ilişkiye dayanarak atasözünün aşağıdaki anlamı verdiği söylenir, eğer kişi bir işin özüyle ilgileniyorsa ve bunu yapmak istiyorsa, o şeyin ayrıntılarıyla ilgilenmeyecektir, eğer yaparsa istemiyor ve detaylarla ilgilenmiyor. Kişi yapmak istemediği çalışmanın ayrıntılarıyla ilgilenmez. Namaz kılmak isteyenler için namaz kılmanın bir anlamı ve önemi vardır.

Benzer şekilde, bir kişi bir şeyle ilgileniyorsa ve bunu yapmaya istekliyse, o şeyin detaylarıyla da ilgilenecek, onunla ilgili sorunları merak edecek, eğer istemiyorsa ve detaylarla ilgilenmiyorsa, umurunda değil. Eğim, eğilim, ilgi, alaka düzeyi. İnsanlar önem verdikleri ve gıpta ettikleri şeylere duyarlıdır.

Bir işle ilgili olmayan veya ona ait olmayan şeylerle ilgilenmez.

  • Namaza meyli olmayanın kulağı ezanda olmaz atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Namaza meyli olmayanın kulağı ezanda olmaz atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Namaza meyli olmayanın kulağı ezanda olmaz atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Namaza meyli olmayanın kulağı ezanda olmaz atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Namaza meyli olmayanın kulağı ezanda olmaz atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Namaza meyli olmayanın kulağı ezanda olmaz atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki N Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki N Harfi ile Başlayan Atasözleri